A jód elengedhetetlen szervezetünk számára, a pajzsmirigy-hormonok képzéséhez van rá szükség. Segíti az anyagcsere megfelelő működését, és a gyerekek megfelelő szellemi fejlődéséhez szükséges. Ugyanakkor a túl sok jód káros lehet, illetve bizonyos betegségek esetén figyelni kell rá, hogy csökkentsük a jódbevitelt.
Mennyi jódra van szükségünk naponta?
Ez az életkorunktól függ javarészt. 1 éves kor alatt napi 50 mikrogramm a szükséglet, 2-6 éves kor között napi 90 mikrogramm, 7-12 éves kor között napi 120 mikrogramm, felnőtt korban napi 150, terhesség és szoptatás idején pedig napi 200 mikrogramm a javasolt jódbevitel. A jód ételekkel és ivóvízzel jut be a szervezetünkbe, ám Magyarország ivóvíz-készletében kevés a jód, ezért olyan elterjedt nálunk például a jódozott só. Fontos azonban tudni, hogy egyes betegségek esetén mérsékelni kell a szervezetbe jutó jód mennyiségét. Erről mindig egyeztessünk orvosunkkal.
Milyen esetekben van szükség a jódbevitel csökkentésére?
A túlzott jódfogyasztás senkinek sem javasolt, mivel ha valaki fogékony rá, akkor akár pajzsmirigy túlműködést vagy gyulladást is okozhat. Kifejezetten csökkenteni kell a jódbevitelt autoimmun eredetű pajzsmirigy gyulladásban és pajzsmirigy göbök esetében, ám mindig egyeztessünk erről orvosunkkal.
Hogyan lehet csökkenteni a jódbevitelt?
Ne sózzuk ételeinket jódozott sóval, hanem cseréljük le patikai sóra. A Parajdi és a Himalája só is tartalmaz jódot, így a fenti betegségek esetén ezek fogyasztása sem javasolt.
Ne szedjünk jód tartalmú táplálék-kiegészítőket. A multivitaminok összetételét vásárlás előtt vizsgáljuk át, és olyat válasszunk, amiben nincs jód, vagy minél kisebb a jódtartalma (betegség esetén szintén egyeztessünk az orvossal erről).
Az Omega-3 zsírsav készítményeket többnyire tengeri halból vonják ki, emiatt szintén tartalmaznak általában jódot, így emiatt érdemes ezek fogyasztását elkerülni.
Ételeink szintén tartalmaznak jódot, amelyikben sok van, annak fogyasztását érdemes mellőzni vagy minimalizálni. Ez nem olyan egyszerű, mert olyan mindennapi ételekben is sok a jód, mint például a tej, a tojás, a burgonya és a joghurt. Emellett az eper, az áfonya, a fent már említett jódozott, Himalája és Parajdi sók, az algák, az aszalt szilva és a tengeri halak fogyasztása ami még kerülendő.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: