Aki megtapasztalta már ezt a tünetet, az sosem felejti el. Úgy kell elképzelni, hogy alvás közben egyszer csak óriási, robbanásszerű zajra ébredünk. Ráadásul mindez nem a külvilágban, hanem egyenesen a fejünk belsejében történik! Mivel ez nagyon nagy ijedtséggel jár, szorongást, szapora szívverést, alvászavarokat és akár még pánikrohamot is okozhat.
Mi az oka a robbanó fej szindróma kialakulásának?
Ezt nem tudja megmondani ma az orvostudomány, mivel semmilyen fizikai elváltozás nem áll a háttérben. Megfigyelések alapján stresszes élethelyzetekben gyakoribb az előfordulása. Ugyanakkor érdemes komolyan venni, mert ha rendszeresen előfordul, akkor súlyos szorongást, alvászavarokat okozhat, mivel az érintettek nem mernek elaludni.
Tippek robbanófej szindróma esetén
- Mivel a tünet összefüggésbe hozható a feszültséggel, ezért a kezelés lényegében a stressz csökkentéséből áll.
- Ha úgy érezzük, nem boldogulunk azzal a nehéz élethelyzettel, amiben vagyunk, vagy régi traumák emléke gyötör, akkor forduljunk pszichiáterhez, vagy pszichológushoz. A pszichiáter nyugtató és altató hatású gyógyszereket is felírhat, ám ezekkel érdemes óvatosnak lenni, mert hozzászokást okozhatnak. A pszichológus pszichoterápiás ülésekben, beszélgetések során segíti a traumás emlékek feloldását, és a nehéz élethelyzetekből a kiút megtalálását.
- Érdemes elsajátítani egy-két stresszcsökkentő technikát. Hallgathatunk például vezetett zenés relaxációkat, elmehetünk agykontroll tanfolyamra vagy jógázni.
- A rendszeres sport sok feszültséget képes elvezetni, válasszuk ki, milyen mozgásforma áll hozzánk legközelebb, és sportoljunk heti legalább 3 alkalommal!
- Stressz esetén a gyógynövényekhez is érdemes fordulni. Nyugtató hatása van például a citromfűnek, a levendulánakés a macskagyökérnek. Ez utóbbinak azonban nagyon erőteljes, sokak számára kellemetlen íze van, ezért érdemes inkább kapszulák és tabletták formájában beszerezni. Az orbáncfű hatékony szorongásoldó, fontos tudni róla, hogy egy-két hét folyamatos használat után kezdi csak el kifejteni hatását.
- A B-vitaminok nagymértékben hozzájárulnak az idegrendszer helyes működéséhez, érdemes őket B-komplex vitaminkészítmények formájában szedni, emellett a D-vitamin és a magnézium pótlása szintén javasolt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: