Kevés olyan étel van, amelynek ekkora rajongó tábora lenne. Nem csak azért, mert tudjuk, hogy a méhek kitartó és áldozatos munkájából származik, hanem azért mert olyannyira begyűrűzött a köztudatba a gyógyító hatása, hogy nincs ember aki ne tudna erről. Sűrűn hallottuk gyerekkorunkban a megfázásos-torokfájós időszakban: Egyél egy kis mézet, igyál egy kis mézes teát. Csodák csodájára valóban működött! Íme pár érdekes fúzió a mézzel:
A mézről:
A virágok nektárjának és növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke a méz. A méz közel 70 gyógy- és fiziológiai hatással bír. Kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban (kálium, nátrium, kalcium és magnézium) és vitaminokban (B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12, A-, E- és C-vitamin), továbbá 19 aminosavat, fehérjéket, ásványi sókat, hormonokat, illóolajokat, fontos enzimeket és egyéb bioaktív anyagok tartalmazz. A sötétebb színű mézek gazdagabbak ásványi elemekben: vasban, rézben, mangánban.
Friss állapotban, miután a méhek előállítják a mézet, a méz fruktóz (gyümölcscukor) tartalma magasabb, mint a glükóz (szőlőcukor) tartalma, ilyenkor a méz folyékony halmazállapotú. A tárolt mézben lévő enzimek idővel a fruktózt glükózzá alakítják át, és a folyamat során a méz kristályosodik.
A kristályosodásra való hajlamosság attól is függ, hogy milyen növényből gyűjtötték a méhek, pl.: a repceméz nagyon kristályos szerkezetű, míg az akácméz folyékony, nehezen kristályosodik ki, mivel egy savasabb mézfajta és alacsonyabb a pH-értékkel bír.
A mézek pH-értéke hatással van a gyógyászati felhasználásra is, pl. a repceméz pH-értéke magasabb, nem okoz savtúltengést a gyomorban, ezért a gyomorfekély kezelésére alkalmasabb, mint például az akácméz.
Fűszeres mézek:
Talán nem is sejtjük, hogy egyes fűszerek, (amelyeket nem fogyasztunk minden nap), milyen jó párost alkothatnak a mézzel. Kaphatunk ezekből gyömbéres, chilis, zöldborsos változatot is.
Gyümölcsös mézek:
Mézek magvakkal és aszalványokkal is párosíthatók. Kedvünkre kísérletezhetünk a vörös áfonyával, aszalt szilvával, fügével, aszalt sárgabarackkal, datolyával, mazsolával. Ha nem szeretnénk sokáig molyolni, akkor egy zacskó diákcsemegét töltsünk egy kisebb üveg aljára, és kanalazzuk rá kedvenc mézünket. Az ízek kb 2 hét “együttélés” után érezhetőek.
Extra:
Mézzel készített lekvárt és szörpöt is de akár marcipános is mézet tudtok kanalazni, ha barangoltok kicsit a neten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: