Gyógyfutár

A gyomor bajai – lássunk tisztán az ünnepek előtt…

Sajnos az ünnepek közeledtével és az ünnepek alatt is hajlamosak vagyunk többet és rendszertelenül enni. Az ünnepek alatt pedig szinte mindent eszik az ember mindennel. A gazdag levestől kezdve a töltött káposztán keresztül a halig szinte minden megfordul a gyomorban, a desszertekről már nem is beszélve. Ezért, még mielőtt beleugrunk az ünnepi hajtásba, ismerjük meg, milyen emésztési bajai lehetnek a gyomornak:

  • Puffadás: ez általában étkezések után kényelmetlen teltségérzettel jár, ami gázképződéssel párosul. Ez akkor alakulhat ki, ha gyorsan, kapkodva étkezünk, emellett szénsavas üdítőket és nehezen emészthető ételeket fogyasztunk. Ilyenek például azok az ételek, amelyek cukrot, élesztőt tartalmaznak, de az alkohol is okozhat puffadást.

– Megoldás: együnk lassabban és minden falatot rendesen rágjunk meg. Próbáljuk meg kerülni a szénsavas üdítőket. Ha a probléma ezután is fennáll, akkor érdemes szakember segítségét kérni. 

  • Gyomorégés: savanyú, maró érzést jelent a torokban, e mellé társulhat gyomor,-és mellkasfájdalom. Ezt általában az elfogyasztott ételben található anyagok okozhatják. Gyomorégést válthatnak ki a zsíros, fűszeres ételek.

– Megoldás: ne együk magunkat puffadásig. Evés után ne feküdjünk le azonnal és ne hajolgassunk. Ilyen esetekben a szűk ruhákat is kerüljük, mert nyomhatja a gyomrot, és fokozhatja vagy gyomorégéshez vezethet.

  • Gyomorrontás: ez nagyon könnyen felismerhető jelekkel jár, ilyen például a hányás, hasmenés és az erős gyomorgörcs. Több kiváltó oka is lehet, elsősorban romlott étel okozhatja, de akár vírus is állhat a háttérben.

– Megoldás: gyomorrontás esetén fontos, hogy egy ideig diétázzunk, ne együnk semmi nehezet, kíméljük a gyomrot. A reszelt alma, a főtt krumpli, répa alkalmas ebben az időszakban, illetve a ropi és a keksz is. Nagyon fontos, hogy igyunk többet, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot. 

  • Székrekedés: akkor beszélhetünk székrekedésről, ha hetente 3-nál kevesebb alkalommal van székletürítésünk. Ennek oka általában a rendszertelen és egészségtelen étkezés lehet, a kevés folyadékbevitel és a mozgásszegény életmód is hozzájárulhat ehhez a problémához. Ez a probléma inkább a hölgyek körében elterjedtebb, nagyobb számban az idősebb korosztályban.

– Megoldás: elegendő mennyiségű folyadékot juttassunk a szervezetünkbe, vagyis minden étkezés alkalmával igyekezzünk meginni 1-2 pohár vizet, emellett fogyasszunk sok rostot. Érdemes egy kis testmozgást is beilleszteni a napirendbe, hogy elkerüljük a székrekedést.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!