Igencsak érezzük már a hideget, ami az elmúlt néhány napban hirtelen köszöntött be, hóeséssel tarkítva bizonyos területeken. Sajnos a hideg hónapokban a hőmérséklet lecsökkenésével sokkal hamarabb elkaphatunk légúti fertőzéseket. Ehhez hozzájárulhat még az is, hogy sokkal kevesebbet vagyunk kint a szabadban, kevesebb napfény ér bennünket, kevesebbet sportolunk a szabad levegőn és jóval vitaminszegényebben is táplálkozunk ezekben a hónapokban. Azonban van néhány gyógynövény, amik nagyon hasznosak a nátha, megfázás ellen, és erősítik az immunrendszerünket, hogy hatékonyabban vegyük fel a harcot a baktériumokkal. Lássuk ezeket.
- Csipkebogyó: a világon szinte mindenhol ismerik ennek a növénynek a gyógyhatásait. Bizonyítottan gyulladáscsökkentő hatása van, fájdalomcsillapító hatással bír. Emellett C-vitamin bomba, és B-vitaminok is találhatóak benne, E-vitamin tartalma szintén kiemelkedő.
- Gyömbér: A-, B-, C-, és E-vitamin tartalma miatt nagyon egészséges, foszfor, kálium és cink tartalma is említendő. Gyulladáscsökkentő hatással bír, emellett fertőtlenítő és nyálkaoldó, köhögés csillapító tulajdonága is van. Cukorbetegeknek is nagyon hasznos, hiszen szinten tarthatja a vércukorszintet és növelheti az inzulin hatékonyságát. Hányingercsökkentő hatása is ismert, illetve segíti az emésztést.
- Hársfa: köhögést csillapító hatása van, csökkentheti a torokfájást, gyulladáscsökkentő és az illóolaj és flavonoidtartalmának köszönhetően izzasztó hatása van.
Aloe vera: szinte minden területen használják ennek a növénynek a leveleiből származó átlátszó anyagot. Széleskörűen elterjedt a bőrgyógyászatban, kiválóan alkalmas az égési sérülések kezelésében és a bőr hidratálásában, elősegíti a sebgyógyulást. Bármilyen bőrirritációra pozitívan hathat, a pikkelysömör, a napégés vagy az afta hatékony ellenszere is lehet.
- Bodza: A-, B-, és C-vitamin forrás, antioxidánsok és ásványi anyagok találhatóak benne. Nagyon jó immunerősítő és nyákoldó hatása van.
- Citromfű: nemcsak külsőleg, de belsőleg is nagyon hasznos, elsősorban nyugtató,
feszültségoldó hatása miatt ismert, használható alvási zavarokra és idegesség okozta szívpanaszokra is. Antibakteriális hatása van és a herpesszel is felveszi a harcot.
- Orvisi zsálya: étvágyjavító hatása van, emellett száj-és torokfertőtlenítő. Az éjszakai izzadás ellen is hatásos mert izzadásgátló képessége van, ezért a hőhullámok kezelésére is alkalmas.
- Levendula: rettentően sokrétű növény, nem csak gyógyításra, de ételekbe is tehető. Mint gyógynövény, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása miatt ismert, antibakteriális, továbbá nyugtató és stresszoldó tulajdonsága miatt is sokan használják.
- Eukaliptusz: a levelében található illóolajok miatt hatékony gyógynövény, nyákoldó és hűsítő hatása van, a légúti megbetegedések egyik legjobb ellenszere. A gyógyászatban torokfertőtlenítőkben, orrsprayk-ben és mellkasbedörzsölők egyik elsődleges összetevője.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: