Sajnos az egységes, szép barna színt nem olyan könnyű elérni, pedig nagyon vonzó tud lenni. És biztos vagyok benne, hogy nagyon sokan tapasztaljuk, hogy a karunk, a vállunk az arcunk és a hátunk sokkal gyorsabban és könnyebben lebarnul mint a lábunk. Sajnos a vakítóan fehér lábak sem tetszenek mindenkinek, egy kis barna szín mindenkinek jól áll.
De mégis, miért olyan nehéz lebarnulni a lábunknak?
– Először is ahogy beköszönt a jó idő, sokan már hamarabb elkezdünk rövid ujjú blúzokat és topokat hordani, de a rövid szoknyákat és nadrágokat általában valamivel később vesszük elő. Eddigre a karunk, arcunk legtöbbször már kapott egy barna alapszínt, lábaink viszont még hófehérek.
– Másodszor, hiába viselünk az utcán rövidnadrágot és miniszoknyát, a lábakat sokkal nehezebben fogja meg a nap mint a vállakat, amiket sokkal másabb szögből ér a nap.
– És harmadszor, több kutatás során megállapították, hogy a bőrfelszín az egyes testtájakon különbözőképp fogékony a nap sugaraira. Egy, az Experimental Dermatology nevű szaklapban például megjelent egy tanulmány, ami szerint a fenék régió sokkal ellenállóbb a napfényre, ezáltal kevésbé barnulékony, mint más testrészek. A tudósok célja persze nem az volt, hogy minél esztétikusabban barnuljanak le az emberek, ők arra keresték a választ, hogy a bőrdaganatok miért különböznek annyira az egyes testtájakon.
Hogyan barnuljunk egyenletesen?
– Először talán az öltözködésünket érdemes egységesíteni, tehát ha rövid ujjú felsőt húzunk, akkor ahhoz rövidnadrágot, vagy rövidebb szoknyát vegyünk fel.
– Ha a strandon vagyunk, akkor érdemes külön napoztatni a lábunkat, ez azt jelenti, hogy napozáskor javasolt az árnyék szélére feküdni, felsőtestünkkel így hűsölhetünk egy fa alatt, lábainkat pedig a napfény barnító hatásaira bízhatjuk.
– Fontos, hogy mindig mértékletesen napozzunk, csak délelőtt 11 előtt és délután 15 óra után, és kenjük be magunkat a bőrünknek megfelelő faktorszámú naptejjel vagy napkrémmel. A napozásnak egyébként a veszélyei mellett pozitív hatásai is vannak, mint például D-vitaminhoz jut a szervezetünk, és egyes bőrbetegségek – például pikkelysömör – tüneteit is enyhítheti.
Természetesen oda kell figyelni a barnulni vágyóknak, hogy ne töltsenek sok időt a napon, hiszen napszúrást vagy hőgutát is lehet kapni. És oda kell figyelni a napozás időtartamára is, hogy bőrünk le ne égjen, mert sajnos a napégés igen fájdalmas bőrprobléma.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: