A szemölcs bármely életkorban, bárkinél kialakulhat és előfordulhat. Kialakulása gyakoribb a tavaszi időszakban, mert a tél után az immunrendszer gyengébb. Így a humán papillóma vírus, vagyis a szemölcs vírusa az apró sérüléseken keresztül behatolhat a hámsejtekbe, ott megfertőzheti a hámsejteket és beindulhat a szemölcsképződés.
A hagyományos szemölcs kerek, vagy félkör alakú. Általában halványsárga színű, felülete durva, érdes tapintású. Nem okoz sem gyulladást sem fájdalmat, csak akkor ha megsérül a teteje.
Ennek ellenére nagyon fontos, hogy a megfelelő kezelést elkezdje az, akinek kialakul a szemölcs. Hiszen attól, hogy nem okoz fájdalmat, még esztétikailag nem szép látvány, sem az arcon, a kézen, de a test egyik pontján sem. Emellett a szemölcs egy vírus, tehát továbbterjedhet közvetlen érintéssel is. Természetesen ha nincsenek megfelelően kezelve, akkor a szemölcs veszélyes is lehet, ezért fontos az orvosi kezelés.
Hogyan lehet eltávolítani?
- Fagyasztás: az egyik leggyakrabban használt módszer, egy speciális eszköz segítségével megfagyasztják a szemölcsöt, az pedig néhány nap alatt leszárad
- Sebészeti eljárás: egy kimondottan erre a célra készített éles kanállal kifordítják a szemölcsöt, természetesen érzéstelenítő használatával
- Lehet használni lézerkést vagy elektromos kést is az eltávolításra
- Különböző ecsetelők, stiftek: a leghíresebb a vérehulló fecskefű. A szárából nyerhető sárga nedv segítségével kell a szemölcsöt ecsetelni rendszeresen, naponta többször is. A kisebb szemölcsök ezzel eltüntethetőek.
Fontos, hogy amint szemölcsöt tapasztalunk forduljunk orvoshoz a megfelelő ellátás érdekében. Otthoni kezelés esetén semmiképpen se használjunk éles eszközt, ollót, kést, vagy borotvát az eltávolításhoz, hiszen ez fertőzéshez és komoly gyulladáshoz vezethet!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: