Csak úgy mászik felfelé a hőmérő higanyszála, szinte sehol nem lehet kibírni ezt a nagy meleget csak egy hűvös szobában vagy a víz mellett egy hideg limonádéval. De sajnos a munka meg a hétköznapi szaladgálás nem kívánság műsor. És sajnos a kánikulában bizony előfordul, hogy a tűző napon napszúrást kapunk. Ennek kellemetlen tünetei lehetnek, fontos hogy elővigyázatosak legyünk.
Milyen okai vannak?
Napszúrás az, amikor a fejbőr felhevül a napfénytől, ez pedig izgalomba hozza az agyhártyát. A napszúrás akkor alakul ki, ha hosszabb ideig hőhatásnak tesszük ki a fejbőrt. Ez előfordulhat a strandon, amikor valaki elalszik a napon, de akkor is, ha valaki a szabadban dolgozik fedetlen fejjel. Ilyenkor a koponyacsont alatt található kemény és lágy agyhártya felhevül és ez a hőhatás irritálhatja az agyhártyát, így egy steril gyulladás alakulhat ki. Ez a napszúrás.
A leggyakoribb tünete a fejfájás, szédülés, hányinger és a hányás. Súlyosabb esetben még az eszméletvesztés is bekövetkezhet. A legeslegsúlyosabb esetben pedig kóma is előfordulhat. De ezek a tünetek egyénektől eltérő módon jelentkezhetnek, illetve attól is függ, hogy mennyi időt töltött a napon, milyen mennyiségű hőhatás érte azt, aki a napszúrás tüneteit tapasztalja.
Kezelése:
Ha a napszúrás fejfájással jelentkezik, akkor azt vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal lehet orvosolni. Ami pedig nagyon fontos, hogy rengeteg folyadékot kell fogyasztani, és pótolni kell a sót a szervezetbe. Emellett folyamatosan borogatni kell a fejet. Nagyon fontos, hogy ha a tünetek nem enyhülnek és súlyosbodnak, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Egyénként a napszúrás teljesen megszűnik a megfelelő pihenéssel és kezeléssel. Akinek valaha volt napszúrása, az a későbbiekben valamivel érzékenyebb lehet a nagy hőhatásokra.
Megelőzés:
Az első és legfontosabb, hogy védjük a fejünket. Erre nagyon jó megoldás egy kalap vagy sapka viselése. Emellett a fejbőr és a fej folyamatos nedvesítése is hasznos lehet. És természetesen délelőtt 11 és délután 3 között nem szabad a direkt napon tartózkodni, mert akkor a legerősebb az UV sugárzás és a napnak az ereje. Ha pedig elengedhetetlen, hogy a napon legyünk, akkor minden esetben használjunk naptejet vagy napolajat, mellyel megvédjük a bőrünket a leégéstől.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: