A kánikulában hamarabb előfordul, hogy a meleg miatt jobban bedagad a láb. Ez leginkább az ülőmunkát végző embereknél jelentkezhet. Ez nem csak kellemetlen és fájdalmas jelenség, de nem is olyan szép látvány. Emellett nagyon kellemetlen, hogy nap végére a lábunk már nem fér bele a szandálba.
Mi okozza?
A lábdagadást, vagyis az ödémát a szervezet vízháztartásának a zavara okozhatja. Ilyenkor a szervezet nem tudja rendesen kiüríteni a felesleges folyadékot a testből, ezért az felhalmozódik a boka körül, egészen a lábszárig húzódhat. A sok ülés miatt alakulhat ki, illetve a nőknél a menstruációt megelőző napokban is vizesedhetnek a végtagok. A lábdagadás kialakulhat az egyik, de mindkét lábon is. Ha csak az egyik láb dagad, akkor ott valamilyen lábsérülés állhat a háttérben, ha mind a két láb bedagad, akkor az az egész szervezet megbetegedését jelentheti.
- Vesebetegség: a vese rossz működése egy ideig nem mutat tüneteket, majd később a lábdagadás is megjelenhet. Ez azért van, mert a vese nem tudja ellátni a feladatát, már nem olyan hatékonyan távolítja el a méreganyagokat, így azok felhalmozódnak a szövetekben, ez vezethet az ödéma kialakulásához.
- Májbetegség: a májcirrózis egyik tünete hogy felboríthatja a vese működését, így az már nem tudja ellátni a feladatát a salakanyagok kiválasztásával, így a méreganyagok felhalmozódhatnak a végtagokban, ez vezethet a lábdagadáshoz. A májcirrózis, az , amikor a májsejtek sérülnek vagy elpusztulnak és a máj felülete hegesedni kezd.
- Szívelégtelenség: ez talán a legösszetettebb betegség, hiszen nagyon sok oka lehet a kialakulásának és nagyon sok tünete lehetséges. Ez azért van, mert ha a szív beteg, akkor nem tud elég oxigéndús vért juttatni a szervezetbe, így jár ezzel a vese is. És a vese nem helyes működése a láb dagadásához vezet.
- Terhesség alatt: várandósság alatt ez az egyik leggyakoribb tünet. Ez azért alakulhat ki, mert a hormonváltozások miatt a szervezet több folyadékot tarthat vissza mint normális esetben. Ez vezethet a lábdagadáshoz.
- Prosztatarák: ez a betegség is nagyon sokáig tünetmentes lehet. A daganat van, hogy átterjedhet a húgyhólyagra és a csontokra is. Ha a daganat eléri a hólyagot, akkor az a vese elégtelenségéhez vezethet, ezzel pedig a lábdagadás járhat.
Megelőzés:
Tehát nagyon vigyázni kell a lábdagadásra, mert nagyon sok betegség állhat a háttérben és nagyon sok betegségnek lehet az egyik tünete. Megelőzni rendszeres mozgással lehet. Segíthet, ha kevesebb cukrot, lisztet és alkoholt fogyasztunk, illetve a dohányosok körében a kevesebb dohányzás is segíthet valamennyit.
Kezelés:
A legnépszerűbb és legegyszerűbb kezelési mód, ha felpolcoljuk a lábainkat. Fontos, hogy a láb mindig a szív szintjénél magasabbra kerüljön. Megoldás lehet a kompressziós harisnya, csak az nyáron sajnos nagyon meleg. De alkalmi enyhülést hozhat a langyos vizes lábfürdő is 1-2 kanál ecettel.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: