Lassan de biztosan közeledik a szandálok és nyitott cipők időszaka és mindenki szereti, ha szép a lába. Sajnos elég sokan szenvednek tyúkszem miatt, és ezért nem is merik mutogatni lábaikat a melegebb időszakban sem. Pedig csak egy kis plusz odafigyelés és ápolás kell, és máris enyhíthető ez a probléma. Ráadásul ha nem szellőzik megfelelően a lábunk, akkor nagyobb az esélye annak, hogy kialakuljon a tyúkszem.
Mi az a tyúkszem?
A tyúkszem fokozott szaruképződéssel járó bőrkinövés a talpakon. Legtöbbször kerek vagy ovális formájú, színe pedig sárga. A megvastagodott bőrréteg laposan kiemelkedhet környezetéből. Az elváltozás közepén egy befelé terjedő szarutüske található, ami járás közben nyomhatja az idegvégződést, ezzel pedig akár erőteljes fájdalmat válthat ki. Mérete lehet néhány mm, de akár egy-két cm is.
Miért alakulhat ki?
Két fő oka lehet a tyúkszem kialakulásának. Egyrészt idősebb korban, azon a területen alakulhat ki, ahol a talp nagyobb nyomásnak van kitéve. Illetve a túlsúly és az egész napos állás is kiváltó oka lehet. A fiatalabb korosztálynál inkább vírus okozhatja ezt a problémát.
Hogyan kezelhető?
- Először is érdemes meglátogatni az orvost, hogy pontosan diagnosztizálja a tünetet.
- Napjainkban többféle vény nélkül kapható készítmény létezik erre az egészségügyi panaszra, például tyúkszem tapaszokat és ecsetelőket is lehet kapni. Ezek a készítmények nagyrészt szalicilsavat tartalmaznak, ez puhítják a bőrfelületet, ennek segítségével némi idő múlva a tyúkszem eltávolítható.
- Ha gyakran jelenik meg tyúkszem és túlsúlyt cipelünk magunkon, akkor célszerű leadnunk a többlet kilókat. Ehhez ne drasztikus diétát válasszunk, mert annak könnyen visszahízás lehet a vége. Előnyösebb, ha egészségesebb alapanyagokból fűzünk.
Természetes ezek csak praktikák és tippek, de mindenképpen orvosi segítséget kell kérni ha a tünetek egyre súlyosbodnak. A visszatérő tyúkszemet kezelni kell, a legsúlyosabb esetben még műtéti beavatkozás is szükséges lehet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: