Gyógyfutár

Néhány szó a Húsvétról!

A Húsvét talán azon ünnepek egyike, ami talán az egyik legszebb hagyomány övez és a kereszténység szempontjából a legfontosabb, hiszen Krisztus feltámadását ünnepeljük. A locsolkodó fiúk, a hímes tojások és a sok ünnepi étel, ami ilyenkor jellemző. Érdemes közelebbről is megismerni ezt a szép magyar ünnepet.

  • Húsvéti nyúl: ez egy germán legendához nyúlik vissza, egészen pontosan Eostre istennő meg akar menteni egy madarat, ehhez pedig nyúllá varázsolja, de ennek ellenére megmarad a tojás tojó képessége. 
  • Sonka: hogy miért sonka kerül az ünnepi asztalra a tojás mellé? Ez a paraszti gazdaságokhoz nyúlik vissza, ugyanis tavasszal már nem vágtak disznót, és a téli disznóvágásokról készült sonka erre a húsvéti időszakra érik meg, ezért van, hogy sonkát eszünk ilyenkor.
  • Hímes tojás: senkinek sem idegen a tojás festés, különböző minták lehetnek, igazából bármilyen formában. De vannak állatmintás festett tojások is, amelyek különleges jelentéssel bírnak. Sosem az egész állatott festették egy tojásra, hanem csak valamely testrészét. Ha mondjuk kakastaréj került a tojásra az a férfiasságot jelképezte.
  • Locsolkodás: ehhez is lehet kapcsolni egy mondát a sok közül, a katonák akik Krisztus sírját őrizték víz locsolásával próbálták távolt tartani az asszonyokat, akik meg akartak győződni Krisztus feltámadásáról. Sok helyen nagy hagyománya van a locsolkodásnak hazánkban, de érdemes odafigyelni az időjárásra is, hiszen könnyen megfázás vagy tüdőgyulladás lehet a vége.
  • Locsolkodás és termékenység: ez egy ősi jelkép, a férfiak meglocsolják a lányokat tavasszal, hogy termékenyek legyenek, cserébe hímes tojást kapnak. Ez elég nyilvánvaló utalás a termékenységre.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!