Szemünk folyamatosan használva van, folyamatosan külső és belső hatásoknak van kitéve, ezért nagyon vigyázni kell rá. De sokszor előfordul, hogy valamilyen szokatlan tünetet tapasztalunk szemünkben, ilyenkor orvoshoz kell fordulni, és nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen betegségei lehetnek szemünk világának.
- Szemszárazság: nagyon gyakori szembetegség, szinte minden 3. embert érint. Gyakran a sok vezetés vagy a számítógép előtt ülés okozhat szemszárazságot. Megoldásként gyakran kell pislogni, és szükség esetén érdemes műkönnyet használni pótlásként.
- Homályos látás: sajnos nagyon gyakran és különböző szituációkban is felléphet, ezért nagyon fontos arra figyelni, hogy mikor tapasztaljuk ezt, mert nagyon sok oka lehet.
- Árpa: tünetei közé tartozik a piros és duzzadt szemhéj, illetve folyamatos lüktetés érzése. Ha előrehajolunk akkor a szemrés váladékozik. Ezt lehet kezelni kenőccsel vagy szemcseppel, súlyosabb esetben párakötéssel. Ha rendszeresen kialakul az árpa, akkor ajánlott orvoshoz fordulni, mert ennek más oka is lehet, például cukorbetegség vagy gyenge immunrendszer.
- Farkasvakság: akkor beszélünk farkasvakságról, amikor szürkületben vagy félhomályban sokkal gyengébben lát az illető. A betegség oka, hogy a szem ideghártyáinak szélén található látóidegek és sejtek elpusztulnak. Ez az A-vitamin hiány miatt lehet, ez a betegség enyhíthető, viszont ha egyszer már kialakult akkor teljesen megszüntetni már nem lehet.
- Rövidlátás: a személy ilyenkor közelre nagyon jól lát, viszont távolra homályosan. Ilyenkor az történik, hogy a kép a szemben nem a megfelelő helyre kerül, hanem a retina elé. Ez a betegség komoly szövődményeket is vonhat maga után, ilyen például amikor a retina leválik a helyéről, és az illető elvesztheti szeme világát. Szerencsére ez nagyon ritkán fordul elő, de nem szabad megterhelni a szemet.
- Makuladegeneráció: ez az időskori látásromlás, amikor a szemfenék meszesedni kezd. Erre sajnos nincs olyan megoldás, ami ezt megakadályozná, csak módszerek vannak, amik enyhítik a tüneteket. A sok vitamin és a sárga és zöld festékanyagot tartalmazó zöldségek jó hatással lehetnek erre a problémára.
- Diabéteszes retinopátia: a cukorbetegség súlyos velejárója lehet a látásromlás. Ha nem kezelik helyesen a cukorbetegséget, akkor akár 10 év is eltelhet, amíg a retina elváltozásai megjelennek a szemben. Fontos, hogy helyesen legyen kezelve a diabétesz, rendben legyen a vérnyomás.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: