Gyógyfutár

A jobb alvásért!

Sajnos hazánk lakosságának közel 45%-a szenved alvási zavarokkal. Ennek több oka is lehet, és érdemes odafigyelni néhány apróságra, hogy az alvás valóban pihentető legyen.

Mivel az alvás az nélkülözhetetlen a szervezet számára, pihenteti és felfrissíti a testet, emellett számos élettani folyamathoz hozzájárul. Alvás során a test regenerálódik, a pulzusszám csökken, ezzel együtt a légzés és a szívműködés is lelassul. Sajnos, ha ez a pihentető alvás nem teljes, akkor az fáradtság és ingerültség formájában mutatkozhat meg. Nézzünk néhány tippet, ami segíthet a jobb alvásban, illetve hogy miket kell elkerülni lefekvés előtt.

Alváshormonok: bizony vannak ilyenek. Életünk a nappalok és éjszakák váltakozásából áll, és amint az agyunk érzékeli, hogy éjszaka van, elkezdi termelni melatonint, az alváshormont, ettől leszünk álmosak. Sajnos, minél jobban öregszünk egyre kevesebb ilyen hormon termelődik, ezért léphet fel idősebb korban alvási zavar.

Éjszakai felébredés: általában mindenkivel előfordul, hogy éjszaka hirtelen felébred, ennek sok oka ehet, például egy külső zaj vagy talán vizelési inger. De ha az ébredés után 20 percig nem tudunk elaludni, akkor valami megnyugtató dolgot kell csinálni, például lehet olvasni. Ebben az időszakban nem ajánlatos inni vagy dohányozni, mert ezt csak élénkítheti a szervezetet.

Hideg láb: éjszaka az elalváshoz a szervezet nagyjából 1,5 fokkal csökkenti a szervezet testhőmérsékletét, a test a hőt belülről kifelé sugározza, így a bőr felmelegszik, és enyhén izzadni is kezd. Ez a folyamat mindaddig nem tud létre jönni, amíg a láb hideg, ez általában a hölgyeknél gyakori probléma. Amíg a láb vérellátása nem áll helyre, addig az elalvási folyamat is tovább tarthat.

Egy pohárka lefekvés előtt: sokan egy pohár borral vagy egy doboz sörrel vezetik le a nap feszültségét, de ez nem minden esetben hasznos. Tény, hogy az alkohol először elálmosít, és az elalvás is sokkal könnyebben megy, de sajnos az alkohol a vegetatív idegrendszerben fejti ki hatását, amit ugye nem lehet irányítani, így hajnali órákban az illető felébred, és már nincs is meg a pihentető alvás.

Éjszakai evés: tudom, hogy sokaknak nem sok ideje van napközben normálisan enni, és ilyenkor az ember hajlamos este többet enni, ilyenkor könnyen túlevés jöhet létre. Sajnos ez nem hat jól az alvásra, mert éjszaka az emésztőrendszer már nem működik olyan intenzitással mint reggel, és ahhoz, hogy a késő este elfogyasztott ételt feldolgozhassa, ahhoz bizony az alvás láthatja kárát. Ezért éjszaka kerülni kell a zsíros, nehéz ételeket, mint a hüvelyesek, inkább együnk egy kevés tésztát, levest vagy halat.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!