Szerintem mindenkivel előfordult már, hogy iszonyúan kívánt enni, még akkor is ha körülbelül 30 perce evett utoljára. Ezt hívjuk farkasétvágynak. Ennek az étkezési problémának több tényező is állhat a hátterében. Nézzünk meg párat!
- Talán az egyik legszerencsésebb ok, hogy gyors az anyagcserénk. Minél gyorsabban dolgozik az anyagcserénk, annál több ételre van szükségünk. Ez teljesen normális dolog, az anyagcsere lehet gyorsabb vagy lassabb is az átlagosnál.
- Felborult a hormonháztartásunk. Bizony, vannak olyan hormonális problémák, amitől nagyon éhesnek érezhetjük magunkat. Ilyen például ha a pajzsmirigy hormonok túltermelődnek, ilyenkor a testünk működése felgyorsulhat és gyorsabban égetjük az energiát is, ezért van szükség plusz energiabevitelre, ezért lehetünk éhesek. Illetve, a diabétesz is okozhat nagyobb éhségérzetet.
- Sok finomított étel. Ezek a fajta ételek, mint például a fehér kenyér, a sütemények, cukros ételek felemelhetik a vércukor szintet, de rendszeres fogyasztással pedig alacsony lesz tőle, és ekkor leszünk éhesek, legalábbis éhesebbnek érezzük magunkat, mint szoktuk. Érdemes áttérni a teljes kiőrlésű ételek fogyasztására.
- Stressz. Talán ezzel semmi újdonságot nem árulunk el, hogy a kevés alvás, a fáradtság és a stressz kiváltója lehet a mértéktelen evésnek.
- Ásványi anyag hiány. Igen, ez is kiváltó ok lehet az evési rohamokra. Valószínűleg valamilyen ásványi anyag hiányzik a szervezetből, ezért kívánjuk annyira az édes vagy sós finomságokat. Erre jó megoldás lehet például a spenót, tojás és a hüvelyesek, mert azok sok cinket tartalmaznak, ezzel visszaszorítható a farkasétvágy.
És még más számos ok is állhat a nagy étvágy mögött. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy mindig egészséges, tápanyagban gazdag ételeket fogyasszunk, figyeljünk oda, hogy mindig vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket válasszunk. Ha pedig végképp nem tudunk parancsolni az éhségnek, akkor ropogtassunk egészséges zöldségeket, túróból vagy joghurtból készült fűszeres mártogatósokkal.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: