Gyógyfutár

Az inkontinencia

A vizelettartási problémákat nem lehet a szőnyeg alá söpörni. Az inkontinencia egy állapot. Amiről beszélni kell és tisztában kell lenni azzal, hogy milyen megoldásokkal lehet megszüntetni ezt a problémát.

Magyarországon szülés után a nőknek az 50%-a szenved ezekkel a tünetekkel. Sokan nem szeretnek róla beszélni, pedig egyáltalán nem kell szégyellni, hiszen ez a test egy természetes reakciója a szülés után. Természetesen nem csak nőknél, de férfiaknál is előfordulhat, húgycső- és prosztataproblémák miatt. De milyen típusai vannak?

-Stresszinkontinencia: szülést követően egy tüsszentés vagy köhögés, esetleg egy nagyobb nevetés hatására alakulhat ki. Oka nagyon egyszerű, a szülés ideje alatt a gátizomzat megnyúlik és ez nem minden esetben húzódik vissza megfelelően. Ezért alakulhat ki húgyhólyagsérv a hüvelyen belül. Stresszinkontinencia alakulhat ki férfiaknál egy prosztataműtét után, de okozhatja a túlsúly vagy bizonyos gyógyszerek is.

-Túlfolyásos inkontinencia: ennek oka, hogy az érintett nem tudja rendesen kiüríteni a húgyhólyagot, ezért az folyamatosan túltöltött állapotban van, ezért léphet fel folyamatos szivárgás. Ezt okozhatja valamilyen elzáródás, a férfiaknál például a prosztata megnagyobbodás.

-Késztetéses inkontinencia: ez a váratlan vizelési ingert jelenti.  Ebben az esetben a gerincvelő idegpálya nem megfelelően működik, és ez egy reflex inkontinenciához vezet, vagyis az érintett nem tudja szabályozni vizelési ingerét vagy nem érzékeli azt.

-Nem fizikai hátterű inkontinencia: itt valamilyen hormonális változás állhat a háttérben, a legjellemzőbb időszak a nők esetében a menopauza idején van. Csökken a hormonszint, és a hólyag tartóképessége is csökken, ezért alakulhat ki vizelettartási probléma.

Milyen megoldások vannak?

-Műtét: az úgynevezett hüvelyplasztika során egy hagyományos sérvműtétről van szó, a sérvet öltésekkel varrják össze. Ennél a megoldásnál sajnos mivel nagyon gyenge szövetekről van szó, a varratok kiszakadhatnak ezért ez megint kiújulhat. Lehet alkalmazni szalagműtétet is, itt egy szalag segítségével emelik meg a húgycsövet, olyan mértékben, hogy megszűnjön a vizeletcsorgás.

-Lézeres kezelés: ez a kezelés nem jár semmilyen heggel, sebbel vagy beavatkozással, hiszen csak egy olyan eszközt használnak, ami lézerfényt juttat a hüvelybe. Ezeket a speciális hullámhosszokat a kötőszövet kollagénrostjai nyelik el, amik felmelegednek majd összecsapódnak és ezáltal megvastagodik a szövet. Ekkor lép életbe a szervezet válasza, mikor is kötőszöveti sejtek lepik el a területet és kollagént termelnek. Így meg is szűnik a sérv, mert megvastagodik és újra rugalmassá válik.

-Betét: az, aki semmilyen beavatkozást nem szeretne, annak a betét, vagy a nadrágpelenka nyújthat megoldást. Ezek segítenek tisztán tartani a területet és megóvnak a fertőzésektől, nem mellesleg elnyelik a szagokat.

Természetesen amint jelentkeznek a tünetek nem árt felkeresni az orvost, hiszen ő többet tud segíteni!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!