Beszéljünk a székrekedésről!
Sok olyan téma van, ami tabunak számít, mégis nagyon fontos lenne tisztában lennünk néhány ténnyel ezekkel kapcsolatban. A székrekedésről sem szeret senki sem beszélni, úgy gondoljuk illetlen, pedig nagyon hasznos lehet néhány helyzetben, mert nagyon sok embert érint ez a probléma, Magyarországon szinte népbetegségnek számít.
A székletürítés gyakorisága mindenkénél más és más lehet, de székrekedésről orvosi értelemben akkor beszélünk, ha hetente 3 alkalomnál ritkábban van széklet. Lássunk néhány tényt, okot, tévhitet, ami ebben a témában felmerül.
- Okozhatja: a mozgásszegény életmód bizonyos szinten, mert a mozgás hatására renyhül a bélmozgás, de idősebb korban az inaktív élet miatt hamarabb alakulhat ki székrekedés.
- Okozhatja: a rostszegény, túlfinomított ételek fogyasztása, illetve a kevés folyadékbevitel, ez részben igaz. Hiszen aki nem iszik eleget, annak a teste több vizet von ki a vastagbél tartalmából, így a bélmozgás nehézkesebbé válhat, ám kutatások kimutatták, hogy a fokozott folyadékbevitel nem szünteti meg a székrekedés tüneteit, csupán csak enyhíti azt.
- Okozhatja: a székelési inger tudatos elnyomása. Gondolhatunk itt arra, hogy például egy idegen helyen vagy egy utazás során, vagy munkahelyi elfoglaltság miatt elnyomjuk ezt a szükséges ingert.
- Okozhatja: néhány gyógyszer mellékhatása is lehet, például fájdalomcsillapítók, vérnyomáscsökkentők vagy hangulatjavító szerek szedése során is kialakulhat.
- Összefüggésben állhat különböző betegségekkel: gyakori lehet cukorbetegség, pajzsmirigy alulműködés esetén is, vagy lázas, ágyhoz kötött betegségeknél.
- A hashajtó nem okoz fogyást: nem rendeltetésszerű használatra nem alkalmas, és csak rövid ideig ajánlott szedni őket, de érdemes konzultálni az orvossal, mielőtt szedni kezdjük. Tegyünk ugyan így a végbélkúpok használatánál is.
A székrekedés több panasz okozója is lehet amellett, hogy nagy mértékben rontja az életminőséget. Okozhat haspuffadást és teltségérzetet, ezekkel együtt pedig rossz közérzetet eredményez. Székrekedés miatt gyakran alakulhat ki fájdalom, gyulladás a vastagbélben, amikor a széklet megakad. Ritkán vérzés vagy bélátfúródás is előfordulhat.
Mivel a bélmozgás meglassul, a belekben lévő toxikus anyagok több ideig érintkeznek a bélnyálkahártyával, így a székrekedés vastagbélrák kialakulásához is vezethet.
Hogyan előzzük meg? Van néhány tipp, aminek betartásával elkerülhető vagy megelőzhető, de bármennyire is odafigyelünk bármikor kialakulhat ez a kellemetlen egészségügyi panasz.
- Együnk rostokban, ásványi anyagokban gazdag ételeket, teljes kiőrlésű pékárut.
- Igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot minden nap.
- Próbáljunk meg rendszeresen mozogni.
- Ha székelési ingerünk van, ne halogassuk, azzal csak többet árthatunk.
- Hasznos lehet az éhgyomorra fogyasztott egy pohár víz, ez serkenti a gyomor teltségérzetét.