Miért alakul ki a tengeri betegség?
A belső fülben lévő helyzetérzékelő rendszer átmeneti, hibás működése válthatja ki a tüneteket. Ilyenkor a szervezet nem tud alkalmazkodni a mozgásban bekövetkező változásokhoz. Régen, amikor még nem volt fejlett technológia, nem voltak hajók, és autók, az emberi szervezetnek nem volt szükséges az utazás szokatlan körülményeihez alkalmazkodni. Emiatt keveredhet meg az érzékeny helyzetérzékelő rendszerünk, mivel más jelzéseket kap, mint amit a szemünkkel látunk.
Milyen helyzetekben jelentkezik a tengeri betegség?
Vannak, akik csak hajózáskor tapasztalnak émelygést, míg másoknál az autóban, de repülőn utazva is előfordul. Az imbolygó mozgások mellett a tengeri betegség kialakulásához hozzájárulhat az utazások miatt érzett stressz, a félelem, vagy a repülőgépeken tapasztalható légnyomáskülönbség. Vannak, akik csak akkor észlelik a kellemetlen tüneteket, ha a telefonjukkal játszanak, vagy könyvet olvasnak a buszon vagy az autóban.
Tippek, a tengeri betegség ellen
- Aki tudja, hogy hajlamos a tengeri betegségre, annak javasolt hányáscsillapító, illetve hányingercsökkentő gyógyszerekkel készülnie az utazásra!
- Ha szokatlan tüneteket tapasztalunk magunkon, illetve a hányás, hányinger nem múlik el gyorsan, és az utazás után is fennáll, akkor mihamarabb forduljunk orvoshoz, mert más, súlyosabb probléma állhat a háttérben!
- Homeopátiás szereket szintén szintén segíthetnek a tünetek enyhítésében.
- A gyógynövények közül a gyömbér jó a hányás- és émelygés csillapítására.
- Célszerű az autóban előre ülnie a tengeri betegségben szenvedő utasnak, mert enyhítheti a tüneteket, ha az utat nézi.
- Az utazás előtti utolsó órákban ne vegyünk magunkhoz ételt, így jobbak az esélyeink, hogy megkíméljük magunkat az erőteljes hányási rohamoktól.