A napfény nagyon jó hatással van a szervezetünkre, ugyanakkor a túlzásba vitt napozás veszélyes lehet: az ózonréteg elvékonyodása, a káros sugárzások mennyiségének megnövekedése és szervezetünk csökkent ellenálló képessége miatt egyre fontosabb szerepe van bőrünk fényvédelmének.
A napfény jótékony és káros hatásai
A napfény hatására képződik szervezetünkben D-vitamin, ami elengedhetetlen csontrendszerünk működésében. Emellett a napozás csökkentheti a depresszió tüneteit, és jó hatással van egyes bőrbetegségekre is (mint a pikkelysömör és a pattanásos bőr).
Ugyanakkor a napozásnak veszélyei is vannak. Az UV-B sugarak gyulladást, bőrégést okozhatnak, ami akár hólyagképződéshez és a bőr hámlásához is vezethet. Az UV-A sugaraknak köszönhetjük a szépen lebarnult bőrt, ugyanakkor sajnos a bőröregedést is ez fokozhatja. A túlzásba vitt napozók körében a bőrrák előfordulásának száma nagyobb lehet.
- Kerülni kell a napozást a legmelegebb időszakokban, ez a periódus délelőtt 11 és délután 3 óra közé tehető.
- Fogyasszunk minimum 2-3 liter folyadékot naponta, amely főleg vízből, gyógyteákból és frissen préselt gyümölcs- és zöldséglevekből álljon. Emellett együnk sok gyümölcsöt és zöldséget.
- Használjuk a bőrünk számára a legmegfelelőbb napvédő terméket. Ma már sokféle napkrém, naptej és napozás utáni készítmény található a boltok polcain, de mi alapján döntsünk?
Faktorszám: A napozószerek faktorszáma azt mutatja meg, hogy az adott készítmény hányszorosára növeli a bőr természetes, az UV-A és UV-B sugarak elleni védekezési potenciálját. Például ha a bőrünk 15 percig bírja a napsütést leégés nélkül, akkor egy 10-es faktorszámú napozószer ezt az időt a tízszeresére (jelen esetben 150 percre) növeli. Fontos tudni, hogy ha újra bekenjük magunkat, az nem fogja tovább növelni ezt az időt, de úszás után mindenképpen kenjük be újra a bőrünket. A 15-ös faktorszámig alacsony, 15 és 30 faktor között közepes, efölött pedig erős fényvédelemről beszélünk.
Típus: Napolajak, napozókrémek és naptejek között lehet válogatni. Ezek közül a napolaj a legzsírosabb, emiatt ezt leginkább csak száraz bőrre ajánlott használni. A napkrémek a zsírfázis mellett vízfázist is tartalmaznak, a legkevésbé zsíros fényvédőszer típus a naptej.
Kiszerelés: Családoknak a legpraktikusabb a nagyobb, 500 ml-es naptej. Egynapos utazásokra, kirándulásokra viszont érdemes kisebb, vagy mini kiszerelést választani. Léteznek fényvédő spray-k is, amelyeket könnyebb felvinni a bőrre.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: