A magyar nyelvben, a legtöbb helyen kopasz baracknak nevezik a nektarint. Ez a lédús és vitaminnal teli, kedvelt gyümölcs már nyár közepétől érik, és ajándékoz meg bennünket mindenféle jóval. Mi mindent rejteget a nektarin a bordós ruhája alatt?
Az őszibarack frissít, üdít, jó kedvre derít. Ezt részben niacin-tartalmának köszönheti; csökkenti a vérnyomást, jót tesz a szívnek és az érrendszernek. A benne található kálium szabályozhatja a vérnyomást, hiszen kiegyenlíti a nátrium hatásait.
Viszonylag sok C-vitamin van benne, ez segít, hogy a szövetek erősek maradjanak. B-vitamin- és biotin-tartalmuknál fogva főként a sárga húsú fajták kiváló haj- és bőrszépítők.
A benne található pektin a egyensúlyban tudja tartani a koleszterin szintet. Különösen a nyári forróságban, amikor a szívbetegekre nehéz napok várnak, napi 2-3 barack sokat segíthet. A benne lévő kálium és nátrium ugyanis 7:1 arányban van jelen, ami ideálisnak tekinthető a szívpanaszok enyhítésére.
Székrekedés
A benne található kálium serkenti az anyagcserét és kialakíthatja a megfelelő PH értéket, ugyanakkor segíti a szénhidrátok emésztését is.
Antioxidánsok
A benne található antioxidánsok segíthetnek a szabadgyökök ellen. Ezek a szabadgyökök a napfénynek kitett bőrben jelennek meg, a nektarin védi a bőrt a káros UV sugárzástól.
Rák
A sárga húsa nagyon gazdag bioflavonoidokban, főleg karotinoidokban. Ezek az antioxidánsok védik a szervezetünket a rákkal és egyéb betegségekkel szemben. Ugyan így, a benne található A-,C-vitamin megakadályozhatják a rák kialakulását.
Nagyon-nagyon jó! 🙂
Kedves Tibor,
Köszönjük:) Remélem így tetszik a bevezetőnk! 🙂
Köszönöm válaszukat. Most már csak a javítás miatt kissé értelmetlenné vált felvezető másfél sorát kellene átírni, valahogy így:
>A magyar nyelvben “kopasz barack” néven említjük összes változatát, bár jónéhány helyen az őszibarack név is használatos a nektarinra. Voltaképpen helytelenül, mert nem “őszi”,<
Tisztelettel:
Hegedüs Tibor
Kedves Tibor,
Egyes zöldség és gyümölcs nevek tájegységenként változhatnak.Mi felénk így hívják:) Ahogy a burgonya is mifelén krumpli, vagy pityóka úgy a nektarint is őszibarackozzuk. Ezek szerint helytelenül.
A wikipédián mindenesetre ezt találtam:
Helyes elnevezése csak a barack lenne, ami azért okoz némi bonyodalmat, mert a kajszibarackot is értjük rajta. A sima héjú (nem molyhos) őszibarackot nektarin névvel különböztetjük meg, de nagyon sokan használják a “kopasz barack” elnevezést is.
Elnézést kérünk:)
A nektarint a magyar nyelvben kopaszbaracknak hívjuk. Ha ez nem világos, onnantól kezdve a cikk egésze hiteltelen!