Fokozatosan melegszik az idő, a kánikula egyre elviselhetetlenebb. Az orvosmeteorológiai tájékoztatók is rendszeresen felhívják a figyelmet arra, hogy nagy hőségben többségünk feszültebb, türelmetlenebb, aminek élettani okai vannak: nagy melegben a szív gyorsabban ver, ennek következményeként fokozódik az izzadás és erősödik a stressz.
Nyáron sokan mennek kirándulni, nyaralni vagy pancsolni a közeli strandokra, hűsölni a frissítő vizekben. Ilyenkor is érdemes néhány fontos dologra odafigyelni, hogy komolyabb betegség nélkül éljük meg minden percét a boldog nyári hónapoknak.
Körömgomba a lábak ellensége
A nyár, a papucs- és a szandálszezon a szép lábak időszaka. Ilyenkor igyekszünk fokozottan odafigyelni lábunkra. Csinos lábbeli, pedikűr, körömlakk, körömdíszek… Az egyik leggyakoribb fertőzés a körömgomba, melyet strandokon, wellness fürdőkben, közös zuhanyzókban lehet elkapni. Ha körmeink megvastagodnak és sárgás színűek lesznek már gyanakodhatunk, hogy megfertőződtünk ezzel a gombafajtával. Amennyiben immunrendszerünk megfelelően működik nem jelenthet gondot a körömgomba legyőzése megfelelő ecsetelők, körömlakkok, krémek használatával. Legyengült immunrendszer, cukorbetegség esetén viszont fájdalmas, gyulladt panaszokat okozhat a fertőzés, mellyel érdemes orvoshoz fordulni.
Hányás, hasmenés
Sajnos a strandokról nem csak körömgombával térhetünk haza, számos más fertőzést is elkaphatunk. Az egyik ilyen a calicivírus, mely közös mosdó használatával, valamint víz útján terjed. Tünetei a hányás, hasmenés, hőemelkedés vagy láz. Fontos ilyenkor hogy sok folyadékot fogyasszunk, hogy elkerüljük a kiszáradást. Fájdalom-és lázcsillapítót és érdemes szedni, ha láz vagy hasi fájdalom jelentkezik.
Megfázás a légkondicionálótól
De nem csak a strandok jelentenek „veszélyforrást”. Az irodában, autóban, bevásárló központokban a túlzott légkondicionálás számos betegség okozója. Tünetei a megfázás, torokgyulladás, illetve felfázás lehet. Természetesen megfelelő óvintézkedésekkel megelőzhető. Fontos, hogy felhevülten, izzadtan nem üljünk a hideg légkondicionáló berendezés alá, az autóban se fújassuk magunkra a hideg levegőt, a fagylaltot pedig lassan együk. Amennyiben nem sikerült elkerülni a megfázást, sok folyadékkal, C-vitaminnal, fájdalom – és lázcsillapítóval könnyíthetjük meg a betegség átvészelését.
Fejfájás okai
Az irodában, zárt helyen dolgozóknál gyakran fordul elő fejfájás, melynek oka lehet érzékenység a légkondicionálóra, a friss levegő hiánya, de kiválthatja stressz és nem megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztás. Bármilyen meleg van kint, fontos, hogy szellőztessünk, vagy menjünk ki a friss levegőre. Igyunk legalább napi 3 liter folyadékot.
Napszúrás
A szabadban végzett munkának is megvannak a veszélyei. Nagy melegben, tartózkodjunk árnyékban, így elkerülhetjük a napszúrást, valamint igyunk sok folyadékot, nehogy kiszáradjunk. Viseljünk kalapot, könnyű, lenge jól szellőző ruhát. Ha mégis jelentkezik fejfájás, émelygés, hányinger és szédülés, azonnal menjünk hűvös helyiségbe és tegyünk tarkónkra vizes borogatást.
Megfelelően működő immunrendszerrel és a fenti szabályok betartásával betegség nélkül élvezhetjük a pancsolást, nyaralást. Mindig használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet, ezzel elkerülhető a leégés.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: