Folytassuk a befőzést, mert nyáron minden úton útfélen gyümölccsel találkozunk. Készítsünk egy finom, egész gyümölcsdarabos ribizli lekvárt és egy édes cseresznye lekvárt. Lássuk!
Hozzávalók:
2 kg ribizli
70 dkg cukor
1 csomag 2:1 arányú befőző dzsemfix
víz
Elkészítés:
A ribizlit alaposan megmossuk, és szemekre szedjük, majd egy kevés vízben feltesszük főni. A cukrot addig keverjük össze a dzsemfixszel. Ha a főzés során a ribizli egy kevés levet eresztett, akkor tegyünk félre pár kanál egész ribizli szemet egy kis tálba, majd a maradékhoz ami a lábasban maradt hozzáadhatjuk a cukros keveréket. Amint még több levet eresztett, botmixerrel összeturmixoljuk. Pépesítés után felforraljuk a masszát, hozzáadjuk a félre tett egész szemeket és folyamatos kevergetés mellett kb. 10 percig főzzük. Az elkészült lekvárt még forrón az elmosott és teljesen megszárított üvegekbe töltjük, majd miután lezártuk a fedelét azonnal fejre fordítjuk, így tartósítjuk el. Ezután egy vastag takaróba bugyolálva 2-3 napig hagyjuk kihűlni.
Cseresznye lekvár: nagyanyáink hagyományos receptje alapján
Hozzávalók:
2,5 kg cseresznye
50 dkg cukor
1 kiskanál nátrium-glutamát
A cseresznyéket jól ,mossuk meg, majd mindet magozzuk ki és lassú tűzön kezdjük el főzni. A cseresznye elég sok levet enged, ezért időnként kavargatni kell, és addig kell főzni amíg a kieresztett leve elforr. Ez elég sok időt vehet igénybe, legalább 2 órát. Ezután a cukrot öntsük a gyümölcshöz, és folyamatosan kavargatni kell amíg el nem kezd besűrűsödni. Ekkor adjuk hozzá a nátrium-glutamát, ezzel tartósítjuk el, majd addig kavargatjuk amíg fel nem oldódik. Ezután az alaposan megtisztított, száraz üvegekbe töltjük a forró lekvárt. A fedél lezárása után azonnal fejre fordítjuk 5-10 percig. A végén szépen sorban be lehet állítani a polcra és hagyni kell kihűlni. Ha már teljesen kihűltek akkor már fogyaszthatóak is.