Elég egy rossz lépés, és máris megtörténhet a baj: sokan tapasztalják meg életük során a bokaficamot, illetve a bokarándulást. Vannak, akik elbagatellizálják a dolgot, mondván, egy kis pihentetés, és helyrejön magától. Enyhébb esetekben ez még talán beválik, ám mindenképp javasolt felkeresni az orvost, aki segít eldönteni, nem áll-e súlyosabb betegség a háttérben!
Miért ne bagatellizáljuk el a bokaficamot és a bokarándulást?
Azért, mert lehet, hogy súlyosabb sérülést szenvedtünk, ezt csak szakorvos tudja eldönteni, leginkább képalkotó vizsgálatokkal (röntgennek és esetenként MRI vizsgálatra is szükség lehet). A bokaficam tünetei közé tartozik a vérömleny, a duzzanat, a lilás elszíneződése, a mozgáskorlátozottság és a fájdalom. Ám ugyanezen tünetek mögött bokatörés, szalagszakadás vagy porcsérülés is állhat.
Az esetek mintegy negyedében-harmadában a megfelelő terápia ellenére instabilitás maradhat a bokaízület, ez pedig jelentősen növeli a porckopás és a későbbi sportsérülések kockázatát.
Tippek, ha kificamodott vagy megrándult a bokája:
– A legfontosabb, hogy mutassa meg orvosnak, aki diagnosztizálja a probléma súlyosságát, és megállapítja, hogy nincs-e szalagszakadás, törés vagy porcsérülés a háttérben. Tartsa be az orvosa által javasolt kezelést!
– A bokaficam és rándulás fájdalommal járhat, ennek csillapítására javasolt fájdalomcsillapító tablettát szedni. A jegelés segít csökkenteni a fájdalmat, és emellett gyulladáscsökkentő hatása is van.
– Bokarándulás esetén javasolt bokarögzítőt viselni egy ideig, hogy a megnyúlt szalagok stabilizálódhassanak.
– Érdemes a fizioterápia megoldásaihoz is fordulni bokaficam esetén, ez segít az izomletapadások feloldásában, megerősíti az izomrendszert.
– A rándulás és ficam gyógyulási ideje 4-6 hét, fontos, hogy ez alatt az idő alatt ne terheljük túl a bokát, pihenjünk sokat. A legjobb mozgásforma ekkor és ezután egy ideig a gyógytorna, ami fokozatosan nehezedő gyakorlatokkal segít visszahozni a boka teljes funkcióját. Jó még az úszás, ami úgy mozgatja át az ízületet, hogy közben nem nehezedik rá a testsúlyunk.
– A bokasérülések megelőzéséért mi magunk sokat tehetünk. A rendszeres átmozgatás, a sport előtti bemelegítés és a sport utáni nyújtás segít abban, hogy megfelelő állapotban tartsuk izomzatunkat és szalagrendszerünket, így ha rosszul lépnénk, kisebb eséllyel szerzünk súlyos sérüléseket, és gyorsabb regenerációra számíthatunk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: