Gyógyfutár

Virágok, füvek, levelek – Házi gyógytea gyártás szabályai

Manapság egyre divatosabb tevékenység, hogy az ember saját magának termeszti és raktározza el a zöldséget, gyümölcsöt, nincs ez másképp a gyógynövényekkel, teafüvekkel sem. A gyógynövények tárolásához érdemes tisztában lenni néhány alapvető szabállyal.

A gyógynövények termesztése és szárítása nagy odafigyelést igényelhet, hiszen minden részét a megfelelő időben, helyes módon kell gyűjteni.

A gyökereket kora tavasszal és ősszel, a leveleket virágzás előtt és alatt, a termést a teljes érés idejében, a virágokat a virágzás kezdetekor lehet begyűjteni. Száraz, napsütéses időben a legjobb a használható részek betakarítása, hiszen fontos, hogy a növény száraz legyen, az esőtől és harmattól ne legyen nedves. Mindig egészséges, féregmentes növényeket lehet gyűjteni. Gyűjtés során érdemes vesszőkosarat, papírdobozt vagy hálót használni, mert a műanyag dobozban a növényi részek befülledhetnek, és szárítás során megfeketedhetnek. Kerülendő a műtrágyázott szántóföldön, legelőn, nagy forgalmú autópályák vagy ipartelepek területén a gyűjtögetés, továbbá a szennyezett vizek partján vagy vasúti töltések környékén sem érdemes összeszedni a növényeket.

  • Szárítás előtt a gyógynövényeket nem lehet megmosni, viszont fel lehet aprítani, száraz, tiszta kendőn szétteríthetőek, és árnyékos, szellős, meleg helyen száríthatóak.
  • A gyökereknél és a nedvdús termések, kérgek kiszárításához mesterséges hőre is szükség lehet, de ez sem haladhatja meg a 35°C –ot.
  • A hosszú időre való tároláshoz használható kartondoboz vagy üveg, lényeges, hogy száraz, nedvességtől és fénytől távol legyenek elhelyezve.

Gyógytea készíthető a növény virágából, leveléből, terméséből, gyökeréből és a kérgéből is. A levelek, hajtásvégek és a virágok leforrázhatóak, a 3 gramm tea 15-20 percig állhat 2,5dl vízben, de ha már egy óránál többet ázott, nem szabad elfogyasztani.

A gyökerek, termés és kéreg főzéssel készülhet, hiszen kemény szerkezetükből csak így oldódhat ki a hasznos hatóanyag.

A magas nyálkatartalmú növények – mint a mályva vagy a kankalin – hideg áztatással készülhetnek, hiszen így a fontos vitaminok megmaradhatnak.

A tea készítéshez nem szabad fém eszközöket használni, mert egyes növények gyógyhatásait a fém semlegesítheti.

A gyógyteák ízesítése nem ajánlott, de ha valaki az élvezet kedvéért issza, akkor kevéske méz és citrom tehető bele, viszont ügyelni kell arra, hogy a méz csak langyos teába rakható, mert 40 fok felett a fontos enzimjei elbomolhatnak, illetve a citromban lévő C-vitamin is elveszítheti jótékony hatását.

A teákat célszerű mindig frissen fogyasztani, a tisztító teákat éhgyomorra, a vízhajtó hatásúak nap közben kortyolgathatók, a hashajtó és nyugtató főzetek este fejthetik ki pozitív hatásukat. 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!