A legtöbb ember inkább önbizalomhiányos, és hajlamos nagyobbnak, testesebbnek gondolni magát annál, mint amilyen a valóságban, mégis vannak, akik éppen fordítva gondolják ezt. Ők a fatorexiások.
Miért alakul ki a fatorexia?
- Ezt nem tudni pontosan, hogy miért láthatja magát valaki nagy túlsúllyal ideális alakúnak.
- Lehet, hogy a jelenség családi halmozódást mutat, azaz a családban büszkeségnek számít, ha valaki „húsos”, és jó az étvágya. Ha egy gyermek ilyen közegben nő fel, akkor megvan az esély arra, hogy ő is ezt tekinti majd értéknek felnőttkorában, és adja tovább a gyermekeinek.
- Régebben a túlsúly a jómód jele volt, az is lehet, hogy ez a nézet öröklődik tovább generációról generációra.
- Előfordulhat, hogy a gyermek a szüleitől vagy a környezetétől a realitástól függetlenül mindig pozitív visszajelzést kap, emiatt nárcisztikus személyiségvonások, önimádat alakul ki.
A fatorexia tünetei
- Az érintettek sokszor feszes, testhez tapadó ruhát hordanak alkatuk ellenére
- Nem nagyon mérik a testsúlyukat.
- Nem szívesen nézik vissza magukat fényképeken és videókon, ami szembesítené őket a valósággal.
Miért probléma a fatorexia?
Az önbizalom és az elégedettség nem éppen rossz dolog. Ha valaki nem stresszel mindenen, akkor nem csak jobban érzi magát a bőrében, de kisebb esélye lesz nála a különféle pszichoszomatikus betegségek megjelenésének. Kisebb, az egészséget még nem veszélyeztető túlsúly esetén nem gond a fatorexia.
Ugyanakkor, ha valaki jelentős túlsúlyt cipel, az nagymértékben megnöveli a különféle betegségek (szív, és érrendszeriproblémák, visszér, fogszuvasodás, ízületi panaszok, egyes daganatos betegségek) kialakulásának esélyét!
Hogyan kezelhető a fatorexia?
- Ha valaki súlyosan elhízott, akkor mindenképpen foglalkozni kell a fatorexiával! Segíthet a problémán, ha egy orvos felvilágosítja, hogy milyen egészségügyi problémákkal kell számolni ilyen fokú elhízás mellett. Pszichológus segítségére szintén szükség lehet.
- Ha az érintett eljut odáig, hogy beismeri a problémát, akkor egy új életmód kialakítása a feladat. A drasztikus diéták helyett érdemes egy hosszabb időn át fenntartható, tápanyagokban, vitaminokban és rostban dús táplálkozási formát választani. A fehér liszt helyett javasolt teljes kiőrlésű lisztekből készíteni az ételeket, baromfi húst és halat fogyasztani, és sok zöldséget és gyümölcsöt enni. A kristálycukor helyett az édességeket nyírfacukorral vagy sztíviával édesítsük!
- Javasolt heti legalább háromszor testmozgást végezni. Amíg nagy a túlsúly, addig ez a futás helyett legyen inkább gyaloglás, úszás vagy kerékpározás (kímélendő az ízületeket).
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: