A menopauza az az időszak, amikor a nők életében a menstruáció természetes módon megszűnik, vagyis a petefészkek hormonreceptorai elöregednek. Ilyenkor elmaradhat a tüszőrepedés, majd a sárgatestfázis, azután kialakulhat a petefészkekben a tüszőérést serkető hormonnal való érzéketlenség, ebből következik, hogy már a tüszőérés nem megy végbe, ennek ösztrogénhiány lehet az eredménye.
Vannak nők, akiknek kevés tünettel jár, de vannak olyanok is, akiknek megemelkedhet a hőmérséklete, hőhullámokat tapasztalhatnak, hideg verejtékezés, éjszakai izzadás, nem utolsó sorban fokozott izzadás alakulhat ki náluk, illetve szapora szívverés, kipirosodás lehet a velejárója. A nőknek közel 70%-a tapasztalhat hőhullámokat a menopauza idején, ez a hőhullám tarthat 30 másodpercig, de akár 30 percig is húzódhat. Általában 45 és 55 év között következhet be, ez a régi időkben nem volt gyakori, hiszen a nők átlag életkora nem nagyon haladta meg a 45 évet.
Tünetei és intenzitása egyéntől függőek lehetnek, az enyhétől egészen a szélsőségesig, időtartama néhány hónaptól néhány évig is eltarthat.
A hőhullámokat az ösztrogénszint megváltozása okozhatja, ami hatással lehet a test hőszabályozási képességére.
Ez a mindennapos izzadás jelentős kihatással lehet a mindennapokra, igen kellemetlen érzés nap mint nap megküzdeni a folytonos hőmérséklet változással.
De sokféle módon lehet tenni azért, hogy kevesebbet izzadjon az ember és kellemesebben érezze magát a bőrében még akkor is, ha testében változások mennek végbe.
Megoldás lehet a naponta többszöri tusolás és tisztálkodás, fontos az izzadásgátlók használata.
Érdemes odafigyelni a ruházatra is, megfelelő választásnak bizonyulhatnak a laza, természetes anyagokból készült ruhadarabok.
Ebben az időszakban tanácsos kerülni a fűszeres ételeket, az alkoholt, a koffeint és a dohányzást is, hiszen ezek fokozhatják a hőhullámokat.
Fontos a rendszeres testmozgás, mivel ez csökkentheti a hőhullámok előfordulását.
A testsúlyt az egészséges tartományban ajánlott tartani, mert túlsúly esetén sajnos csak gyakoribbak lehetnek ezek a hőmérséklet változások.
Kifejezetten lényeges a megfelelő folyadékbevitel pótlása, mivel izzadás folytán a szervezet jelentős mennyiségű vizet veszíthet.
Ha éjszaka megizzad az ember, gondoskodni kell a hűs hálószobáról illetve a száraz váltóruháról, ezzel is hozzásegítve a testet a könnyebb alkalmazkodáshoz.
Ha a változó korral járó hőhullámok nagyon kellemetlen problémákat okoznak, akkor érdemes orvoshoz fordulni, és tőle tanácsot kérni a tüneteket kezelésére.
Sajnos igen:( Léteznek hűsítő samponok, de ezek csak hajmosás közben hűsítenek, napközben száraz hajon már nem 🙁
Én a fejemen, hajamon izzadok, oda bizony nehéz dezodorokat kenni. 🙂