A bölcsességfog műtétekről mindenki hallott már számtalan rémtörténetet. Ez részben azért lehet, mert akinek fájdalommentesen zajlik le a beavatkozás, és utána gyorsan gyógyul, nem feltétlen jut eszébe a világhálón megosztani tapasztalatait. Az orvos szakértelme mellett sok múlik a bölcsességfoga állapotán és anatómiai elhelyezkedésén. Miért van szükség olyan sok esetben a bölcsességfog eltávolítására?
Mi a bölcsességfog?
Az alsó és a felső fogsorok leghátsó 2-2 fogát nevezzük bölcsességfognak. Elnevezését onnan kapta, hogy ezek a fogaink törnek elő legutoljára, jellemzően 20-30 éves kor között. Ideális esetben teljes értékű, erős fogak, amik akadálytalanul tudnak előtörni – ez azonban nincs mindig így. Egyre többször előfordul, hogy nem nőnek ki a bölcsességfogak, így nem kizárt, hogy a későbbiekben nem lesz majd az emberi fogazat része.
Milyen problémákat okozhatnak a bölcsességfogak?
A bölcsességfogak többnyire azzal okoznak zűrt, hogy a szájüregben nincs elegendő hely ahhoz, hogy előtörhessenek. Ez pedig súlyos fájdalmakhoz vezethet, fogtorlódás, komoly gyulladás lehet az eredménye. A bölcsességfogat érintheti fogszuvasodás, ebben az esetben betömik, súlyosabb esetben pedig el kell távolítani. A bölcsességfogakat lehet gyökérkezelni, ám ha görbék a gyökerei, akkor nem biztos, hogy sikeres lesz a művelet. Gyakori probléma, hogy ezek a fogak nem a megfelelő irányban, vagy szögben törnek elő, ilyenkor eltávolításukra kerülhet sor.
A bölcsességfog eltávolítása
- Mindig a fogorvos dönti el, hogy szükség van-e a bölcsességfog eltávolítására, avagy sem. A beavatkozás előtt mindenféle alapbetegségünkről, gyógyszerérzékenységünkről számoljunk be a fogorvosnak. Például szívritmuszavarok esetén sokszor csak antibiotikumos védelem mellett javasolt elvégezni a beavatkozást.
- A bölcsességfog eltávolítását helyi érzéstelenítésben végzik. Ha fájdalmat tapasztalunk, akkor jelezzük fogorvosunknak, aki valószínűleg adni fog még egy érzéstelenítő injekciót.
- Legjobb esetben a bölcsességfogat sikerül egyben eltávolítani. Ilyenkor gyorsabb és fájdalom mentesebb lesz a gyógyulás. Az is előfordulhat, hogy több darabban lehet csak eltávolítani a fogat, ilyenkor nagyobb felületű seb keletkezik.
- A bölcsességfog eltávolítás után, mikor kimegy az érzéstelenítő hatása, erős fájdalmak jelentkezhetnek, ilyenkor fájdalomcsillapító tabletták segíthetnek átvészelni ezt az időszakot.
- Az arc feldagadhat a beavatkozást követően, ilyenkor napi több alkalommal javasolt jegelni az érzékeny területet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: