Háztartási balesetek kezelése

A hétköznapokban sajnos bármikor adódhat alkalom arra, hogy különféle sebeket, sérüléseket szerezzünk. Megvágjuk az ujjunkat, a gyerek lehorzsolja a térdét, a párunk ujjára rácsukódik az ajtó stb. Ezek általában nem olyan komoly sérülések, amelyekkel orvoshoz  kellene rohanni, viszont ha nem kezeljük őket megfelelően, komolyabb problémákat is okozhatnak. Nézzük, mit kell tenni ahhoz, hogy hámsérüléseink gyorsan és problémamentesen begyógyuljanak!
 

Az első lépés a tisztítás és fertőtlenítés

A bőrünk feladata a testünk és a belső szerveink megóvása a külvilág kórokozóival szemben. Ennek megfelelően többszörös védelmi rendszerrel rendelkezik, amely a hámréteg sérülésekor átmenetileg megbomlik. A sebeken át több millió kórokozó tódulhat a szervezetünkbe, kerülhet a véráramba, különösen akkor, ha valamely szennyezett tárgy okozza a sérülést.

Ezért rendkívül fontos a fertőtlenítés, amit sajnos sokan nem tesznek meg a seb bekötözése előtt. Amennyiben szilárd szennyeződést látunk a sebben, fertőtlenített eszközzel (pl. csipesszel) távolítsuk el. Ha helyi körülmények között nem tudjuk az idegen testet eltávolítani, tegyünk rá laza fedőkötést és azonnal menjünk orvoshoz!

A bőrfertőtlenítő szerek  közül a lehető legjobb amit választhatunk az Octenisept spray. Csecsemőkortól használható ( akár köldökcsonk ápolásra is ). Nem csíp! Nem hagy foltot, és azok is használhatják akik allergiásak a jódra, hiszen az Octenisept spray jódmentes.  Ez a szer nagyon sok mindenre alkalmas, napégés okozta bőr irritáció, bőrgomba kezelése, ekcémás bőrelváltozás tehát igen sokrétű. Megvásárlása esetén érdemes az utazó csomagunkba tenni.

A második lépés a vérzés csillapítása

A kisebb sérülések rendszerint hajszálereket érintenek, így rövidebb-hosszabb idő után a vérzés különösebb közbeavatkozás nélkül eláll. Ilyenkor igyekezni kell, hogy az érintett bőrfelületet néhány órán át ne tegyük ki fizikai behatásnak (húzódás, nyomás, ütés), mert a vérzés újra kezdődhet.

A vérzés csillapítására és a sebfelület védelmére kötést helyezünk a sérülés fölé, amely lehet ragtapasz, steril gézlap, pólya. Ügyeljünk arra, hogy a fedőkötés mindig steril legyen, és ne érintsük meg azon a felületen, amelyet a sebre helyezünk majd. A fedőkötést rendszeresen cserélni kell (vérzéstől függően, amikor átázik vagy naponta min. háromszor).

Amennyiben a vérzés erősebbnek bizonyul vagy nem áll el ésszerű időn belül, helyezzünk a sebre nyomókötést és azonnal kérjünk orvosi segítséget. 

 
 
Címkék: , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »