Az egyik legkedveltebb, citrusfélék közé tartozó, kesernyés ízű gyümölcs a grépfrút. Fanyar, kesernyés íze miatt kevésbé népszerű nyers gyümölcsként, de gyümölcssaláták, gyümölcskoktélok, frissen sajtolt gyümölcslé keverékek, limonádék, teák ízesítője lehet. Azonban fogyasztásakor nem árt résen lenni. Egyes gyógyszerekkel reakcióba léphet és komolya gondot okozhat!
Mit illik tudni a grépfrútról?
A grépfrút (Citrus x paradisi), angolos írásmód szerint grapefruit, más néven citrancs a citrusformák legfiatalabb tagja. Az 1750-es években fedezték fel, valószínűleg Barbadoson. A pomelo (Citrus grandis) és a narancs (Citrus sinensis) hibridjeként alakult ki, bár az elsőhöz közelebb áll. Magyar neve a citrom és a narancs keresztezésére utal. Magas C-vitamin-tartalma és más vitaminok, biológiailag értékes tápanyagok, szervessav-tartalma miatt kitűnően javítja az étvágyat.
Fanyar, kesernyés íze miatt kevésbé népszerű nyers gyümölcsként, de gyümölcssaláták, gyümölcskoktélok, frissen sajtolt gyümölcslé keverékek, limonádék, teák ízesítője lehet.
Gyümölcsként fogyasztják oly módon, hogy a termést keresztben 2 félre vágják, és a terméshúst egy (speciális) késsel választják el a gerezdek héjától, majd kikanalazzák. Nagy méretekben a termésekből levet készítenek. A bogyók lekvár vagy zselé előállítására alkalmasak. A pektinben gazdag héj kandírozható, de olajat is szolgáltat, amelyet üdítőitalok ipari előállításához használnak fel.
Milyen gyógyhatással rendelkezik?
A magokból értékes olajat sajtolnak. A feldolgozott termések maradványai takarmányként hasznosíthatók. A virágkivonatot álmatlanság ellen és gyomorerősítőként alkalmazzák, a levélkivonatok állítólag antibiotikus hatásúak.
Miért veszélyes?
Számos gyógyszer anyagával az emberi szervezetre veszélyes kémiai kölcsönhatásba léphet, ami akár gyomorvérzést, veseproblémákat, izomfájdalmat vagy szívritmus zavart is okozhat. Leginkább a pajzsmirigy hormonok, a vérnyomás csökkentők és az allergia elleni antihisztamin tartalmú gyógyszerekre van hatással.
Ha pedig nem szedünk gyógyszereket, mindenképp iktassuk be az életünkbe ezt a gyümölcsöt. A belőle származó olaj ugyanis immunerősítő hatású, a grépfrútlé pedig lúgosítja a szervezetet.
Kedves Ágnes,
A szakmai továbbképzéseken rendszeresen szó esik erről. Néhány koleszterincsökkentő betegtájékoztatójában szerepel, hogy citrusfélék fogyasztása nem javallott.
azért érdekelne,hogy melyik gyógyszeren tüntették már fel,mert én még nem találkoztam vele…nos??