A szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű poratkák otthonunk nem kívánatos társbérlői. Ezek az apró élősködők egy egészséges szervezet számára ártalmatlanok, de az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthatnak ki.
A poratka
A háziporatka egy mikroszkopikus méretű (0,2-0,5 mm), a pókokkal közeli rokonságban lévő ízeltlábú. Tápláléka a bőrünk elszarusodott hámrétege, és a fejbőrről pikkelyszerűen lehámló részek, a korpa.
Minden háztartásban megtalálható a kárpitokban, függönyökben, szőnyegekben, az ágyneműben és az ágymatracban. Teljes mértékben nem lehet tőlük megszabadulni, ám számukat lehetséges csökkenteni. A poratkák 20 Celsius-foknál melegebb hőmérsékletet és a magas relatív páratartalmat kedvelik. Ezért kedvenc élőhelyük az ágy, hiszen testünk melege, bőrünk kipárolgása és a légzés biztosítja a megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat, emellett pedig a testfelületünkről lekerülő felhám táplálékul szolgál számukra.
Házipor-allergia
Hazánkban az egyik leggyakoribb allergiás megbetegedés a házipor-allergia, melynek kialakulásáért nagyrészt a poratkák, illetve az ürülékükben található fehérjék, a glycoproteinek felelnek. Az érzékenyebbeknél a házipor belégzése különböző reakciókat válthat ki. Jelentkezhetnek bőrtünetek, mint például a csalánkiütés és a viszketés, de akár előidézheti a szem kötőhártyájának, vagy az orr nyálkahártyájának gyulladását.
Jellemzőek továbbá túlérzékenység esetén az asztmatikus tünetek, sőt becslések szerint a poratka az asztmás megbetegedések kialakulásának legalább felénél szerepet játszik. A poratkák ezen kívül okozhatnak ekcémát, szénanáthát is.
Praktikák a poratkák ellen
- Amennyiben lehetséges, iktassuk ki a felesleges textíliákat a lakásból
- szőnyeg helyett inkább jól záródó parketta, illetve járólap
- műbőr vagy bőrhuzatú bútorok
- a függönyök könnyű, műszálas anyagból készüljenek
- Rendszeres takarítás. A porszívózást, ha lehetséges HEPA-szűrős porszívóval végezzük. Mindig nedves ronggyal törölgessünk, egy csepp eukaliptusz olaj segít elűzni az atkákat.
- Minden a lakásban levő textíliát igyekezzünk időnként magas hőfokon kimosni.
- Az ágyneműt – ne csak a huzatot- gyakran mossuk ki 60 Celsius-fokon.
- Magas hőfokon mossuk ki időnként a gyermekek plüssállatait.
- Ne fésülködjünk a hálóban.
- A lakás páratartalma ne emelkedjen 60% fölé, a hőmérséklet pedig ne legyen 20 Celsius-foknál melegebb.
- Néha tegyük ki az ágyneműt a napsütésre szellőztetni.
- Az ágyat ne vessük be egyből, hagyjuk minden reggel kicsit szellőzni az ágyneműt.
- Gyakran szellőztessük a lakást, főként a hálószobát.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: