Az egészséges nyelv rózsaszín, enyhén nedves és felületén egyenletes, vékony fehér színű bevonat található. Nincsenek rajta repedések, fognyomok, formája pedig szabályos és szimmetrikus. A nyelv elváltozásai, és különösen a rajta látható lepedék színe, valamint állaga utalhat a szervezet állapotára, illetve egyes betegségekre. Cikkünkből néhány gyakori, a nyelvet érintő elváltozást ismerhet meg.
Szájpenész: Más néven candidiázisként is ismert ez a betegség, amely a Candida albicans nevű gomba kóros mértékű elszaporodása miatt alakul ki. A nyelven, és akár az egész szájban fehér színű foltok jelennek meg. Előfordulhat, hogy az egész nyelvet vastag, fehér lepedék fedi be, amelyet nehezen sikerül csak eltávolítani. Csecsemőknél, kisgyermeknél gyakori ez az elváltozás, de felnőtteknél is kialakulhat. A betegség az emésztőrendszer egyéb szerveit károsíthatja, emellett nőgyógyászati panaszokat is okozhat. A szájpenész kialakulásának oka lehet a túlzott antibiotikum használat, a gyenge immunrendszer, a cukorbetegség, az elhízás és a tápanyagokban szegény táplálkozás. A probléma gombaellenes szerek adásával, egészséges táplálkozással orvosolható, a multivitamin szedése is segíthet.
Szőrnyelv: Ezt az elváltozást a nyelvszemölcsök megnagyobbodása és elszíneződése jellemzi. A nyelven sötétbarnás-feketés színű egybefüggő folt látható. Annak ellenére, hogy ijesztően fest, nem veszélyes ez a jelenség. Okai között lehet lázas megbetegedés, szájszárazság, túlzott antibiotikum fogyasztás, és gombás fertőzés is kiválthatja. A probléma általában magától megszűnik, de gombaellenes szerrel történő bedörzsölésre szükség lehet.
Térképnyelv: A nyelvet szabálytalanul elhelyezkedő, különböző méretű és formájú foltok terítik be, amelyek napról-napra változnak. Az elváltozás onnan kapta a nevét, hogy a nyelv egy földrajzi térkép látványát idézi. A térképnyelv oka gyulladás, de annak kiváltó okát nem ismerjük. Nagyon ritkán daganatos elváltozás is állhat a háttérben. A tünetek általában maguktól elmúlnak, majd időről időre visszatérhetnek. Térképnyelv esetén érdemes kerülni a szénsavas italok és az alkohol fogyasztását, valamint a túl fűszeres ételeket.
Megfelelő szájhigiénia és egészséges életmód mellett a nyelv elváltozásai kisebb eséllyel alakulnak ki. Érdemes minőségi, természetes hatóanyagokat tartalmazó fogkrémet választani, és rendszeresen használni szájvizet. A puhább sörtéjű fogkefékkel pedig kíméletesen tisztíthatjuk a fogakat és a fogínyt. Méregtelenítő és emésztésjavító hatású készítményekkel, illetve vitaminkészítmények fogyasztásával is hozzájárulhatunk a jobb egészségi állapot eléréséhez,így a nyelvet érintő problémák kisebb eséllyel jelennek meg.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: