Mit tegyen, ha gyomorégéssel küzd?
Először is jelezze panaszait kezelőorvosának, aki tovább küldi a szükséges vizsgálatokra.
A gyomorégés kezelésére szolgáló készítmények az alábbi 3 termékcsoportba sorolhatók:
- Savlekötők (antacidok): A gyomor savtartalmát csökkentik azáltal, hogy közömbösítik a gyomorsavat. Az antacidok azonnal hatnak, de hatásuk gyorsan elmúlik, ezért csak alkalmi gyomorégés esetén javasoltak. A savlekötők kölcsönhatásba léphetnek más, szájon át szedett gyógyszerekkel!
- Savtermelést gátló gyógyszerek: csökkentik a képződött sav mennyiségét.
- Gyomornyálkahártya védők: Ezek a gyógyszerek a nyálkahártyát bevonva, annak fehérjéivel komplexet képezve megakadályozzák, hogy a károsító anyagok elérjék a nyálkahártyát, így használatukkal csökkenthető a nyelőcsőgyulladás és a kisebesedés esélye, illetve mértéke.
Gyomorégés és reflux esetén a táplálkozással is mérsékelhetők a tünetek. A reflux esetén alkalmazott diéta főbb irányvonalai:
- mellőzni kell a gyomor telítettségét,
- ajánlott inkább 2-3 óránként kisebb mennyiségű ételt elfogyasztani,
- lefekvés előtt legalább 3 órával már ne együnk,
- kerüljük azokat az ételeket, amik izgatják a felmaródott nyálkahártyát, illetve csökkentik a nyelőcső záróizmának tónusát. Ilyen például a citromlé, narancslé, paradicsomlé, alkoholok, kávé, csokoládé és a csípős fűszerek, ételek.
Az alábbi praktikák is segíthetnek:
- Az ágy fej felőli részét meg kell emelni, ez csökkenti a gyomorsav visszaáramlásának mértékét.
- Kerülendő a túl szoros ruhák viselése.
- Tiltólistás a „görnyedt” testtartás, hogy a belső szervek ne legyenek erős nyomás alatt.
- Kerülni kell a rázkódással járó megerőltető sportokat a betegség aktív szakaszai alatt, és a hasizom gyakorlatot is mellőzzük egy darabig.
Gyógynövények gyomorégés esetén
Nagyon jó hatású lehet a fehér akácvirág, amely csökkentheti a savtermelést, napi 1 csészével ajánlott fogyasztani esténként. Az orbáncfű a gyomorideg enyhítésére alkalmas, az édeskömény pedig gyomorgörcsök mielőbbi megszüntetésében lehet segítségünkre.