Általános ismereteink szerint, (amit még biológia órán szerezhettünk) jól tudjuk, hogy a gombák különlegessége abban rejlik, hogy az élővilág egy önálló országát alkotják. A pontos kutatások előtt még a növényekhez sorolták őket, de később állati eredetű alkotó elemeket is felfedeztek bennük. Gasztronómiai felhasználása széleskörű és változatos nem csak a vegetáriánus táplálkozásban, hanem a húsfogyasztók körében is. Számtalan az ember számára értékes tápanyagot tartalmaznak alacsony kalóriatartalom mellett.
A Földünkön élő 120 ezer termőtestes gombafaj közül Európában 4000 él meg, ezek közül mintegy 300 mérgező a gerinces fajok számára. A fennmaradó 3700 fajta közül egyelőre kb. 10-et ismerünk, amelyeket különféle tulajdonságaik miatt gyógyhatásúaknak nevezhetünk. A gombák gyógyító hatása nem csak a tápanyagaiknak köszönhető, hanem annak is, hogy olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek a testünk fiziológiai folyamataira hatnak, illetve annak, hogy sejt szinten képesek a hatásukat kifejteni.
A gyógygombák fajtái
A Pecsétviaszgomba vagy Ganoderma az egyik legismertebb gyógyhatású gombafajta. Fogyasztása egészséges emberek számára is ajánlott, hiszen erősíti az immunrendszert, segíti a koncentrációt, stresszes helyzetekben megkönnyíti az ellazulást. Elalvási nehézségek esetében jótékony hatással bír, csökkenti a rossz koleszterin mennyiségét a vérben és a vércukor szintjét.
A másik nagyon ismert gyógygomba a Shii-take. Szintén nagyon hatékonyan támogatja az immunrendszert, amely tulajdonságát a legjobban influenzás és megfázásos időszakokban, illetve onkológiai kezelések során használhatunk ki. Ez utóbbi esetben nagy segítséget nyújthat daganatellenes hatása is. Fogyasztása erősít és lendületet ad a mindennapokban, miközben csökkenti a vérzsír- és koleszterinszintet is. A gyógygombák kivonata tabletta, kapszula, por, tea formában is készülnek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: