Gyógyfutár

A mélyizomtorna 3 típusa

Mélyizmoknak nevezzünk azokat az izmokat, melyek közel helyezkednek el az ízületekhez, csontokhoz, és funkciójuk az ízületek stabilizálása különböző egyensúlyi helyzetekben. A gerinc stabilizáló izmait core-izmoknak nevezzük, ezek felelősek a függőleges testhelyzet megtartásáért. Részei a hasizmok, a mély hátizmok és farizmok.

A törzs erősítése fontos, mivel ez a test erőközpontja, valamint gerincünk is itt található, melynek megtartásához és testünk egyensúlyban tartásához a mélyizmok tökéletes működésére van szükség. A mélyizomtorna ezekre az izmokra koncentrál. Az izmok erősítésével, nyújtásával a testtartást tudjuk javítani, aminek köszönhetően bizonyos mozgásszervi, illetve a gerinc degeneratív betegségei megelőzhetőek.

A torna során lassú megfontolt mozdulatokkal kell dolgozni, az ismétlésszám viszont általában magas. Mivel nincsenek lendületes, hirtelen mozdulatok, ez egy kíméletes mozgásforma, amit túlsúlyosak és gerincbántalmakban szenvedők is végezhetnek. A mozgássorok ötvözik a jóga, a balett és a talajtorna egyes elemeit.

Mélyizomtorna típusok

Pilates: A mélyizomtorna ősatyja Joseph Pilates volt, aki a maga által kifejlesztett tornával önmagát gyógyította, később pedig balett táncosok problémáit korrigálta. A Pilates célja az S alakú gerincgörbület (lordosis) megtartása, ami feltétele a helyes testtartásnak. Lényege a mélyen fekvő, kisebb, általában gyengébb izomcsoportok megmozgatása, a medence és az ízületek stabilizálása.

A Pilates gyakorlatai valamivel lágyabbak, mint például a Callanetics mozdulatok, így különböző hát- és derék fájdalmak esetében kímélőbbek, továbbá a túlsúlyosaknak és a kevésbé sportosaknak is érdemes először ezt a mozgásformát választani.

Callanetics: Callan Pinckley fejlesztette ki a lassú, kontrollált izommunkán alapuló Callaneticset. A mozdulatok főleg a csípő, a has, és a fenék mélyizmaira koncentrálnak, mindeközben a gerincet nem éri túlzott terhelés. Alapelve a gyakori ismétlés. A kezdők egy-egy mozdulatsort 20-30 alkalommal ismételnek, amit folyamatosan emelnek, akár 100 ismétlésig.

Cantienica: egy svájci hölgy, Benita Cantieni fejlesztette ki ezt a medence tréninget, mely egy alakformáló és testtartásjavító módszer is egyben. A gyakorlatok a medence kiigazításával, és a medencealapi izomzat aktiválásával indulnak, ezt követi a gerinc körüli mélyizomzat edzése.

Mindhárom mozgásforma kíméletes, nem terheli a szívet, a tüdőt és az ízületeket. Fontos, hogy a gyakorlatokat pontosan hajtsuk végre, mert a helytelenül kivitelezett mozdulatokkal akár árthatunk is magunknak. Egy-egy gyakorlat helyes elsajátításához kezdetben mindenképpen magyarázatra van szükség, illetve a pontatlanságokat ki kell javítani, ezért bármelyik mélyizomtornát választjuk, érdemes képzett oktatót keresni.

További cikkeket itt olvashat. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!