Beköszöntött az ősz és vele együtt a hihetetlen gyümölcs és szín kavalkád fog az elkövetkező hetekben elénk tárulni. Gondoljunk csak az illatos birsalmára, a barna gesztenyére, a tüskék között csücsülő kék bogyócskára: a kökényre. A kökényt régen a bor színezésére használták, ma ezt a bodzabogyóval és mesterséges színezékkel oldják meg. A méltatlanul feledésbe merülő bogyócska, most a mi konyhánkba került és elvarázsolt bennünket vad fanyarságával, hamvas színével.
Gyógybogyó? Igen!
Magas C-vitamin tartalma miatt immunerősítő és jótékony hatással bír a szív- és érrendszerre. A terméséből készült lekvár nemcsak nagyon finom, de emésztési zavarok enyhítésére is alkalmas. A virágából teát készíthetünk, melyet természetes vízhajtóként és hashajtóként használhatunk. A leveleiből szájvizet főzhetünk, amely enyhíti a torokfájást és gyógyíthatja a fájdogáló mandulákat.
A bogyókat csak az első fagyok után érdemes gyűjteni, hiszen ez megpuhítja és édeskéssé teszi az egyébként fanyar és kemény bogyókat. Gyulladáscsökkentő hatású, amit többek között reumás fájdalmak esetén is kihasználhatunk. A belőle készült lé a megfázásos időszakban aranyat érhet: öblögessünk vele torokgyulladás ellen.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: