Gyógyfutár

Így gyűjts gyógynövényeket!

Ma már egyre elterjedtebbek a gyógyteák, amik sok különféle egészségügyi panasz esetén segíthetnek. Ugyanakkor fontos, hogy ha valamilyen tünetünk van, akkor forduljunk orvoshoz diagnózisért, és vele is beszéljük meg a gyógyteák fogyasztását. Ha egészségesek vagyunk, akkor pedig élvezeti teaként, illetve megelőzésre érdemes fogyasztanunk a különféle gyógynövények főzeteit.

Íme néhány tipp gyűjtésükhöz:

– A legfontosabb, hogy csak akkor gyűjtsünk gyógynövényeket, ha teljes biztonsággal felismerjük az adott fajokat. Például a medvehagymához nagyon hasonlít a gyöngyvirág, ami mérgező, ráadásul hasonló helyeken és időben teremnek. A medvehagyma jellegzetes fokhagyma illata árulkodó. A legjobb, ha gyógynövény tanfolyamon sajátítjuk el a növények felismerését, vagy eljárunk gyógynövény túrákra, és ott mindent, amit szedünk, megmutatunk a túra vezetőjének. Amennyiben nem ismerjük fel biztosan az adott növényeket, akkor érdemes inkább szárított formában megvásárolnunk őket. Kertészetekben is vásárolhatunk növényeket, ezeket kertünkből vagy balkonládánkból biztonságosan felhasználhatjuk. 

– Azt is tudnunk kell, hogy mikor és hogyan érdemes begyűjteni az egyes gyógynövényeket. Például a csalán esetében a leghatásosabbak a március végén vagy áprilisban megjelenő friss hajtások, gyökérzetét pedig általában ősszel szedjük. Ha szeretnénk elkerülni a csaláncsípéseket, akkor érdemes egy kifordított nejlonzacskóval megfogni a növény szárát, és úgy leszakítani. Vannak, akik a csalánt nyersen, salátaként is fogyasztják. Ez úgy lehetséges, hogy beleteszik a csalánleveleket egy zacskóba, öntenek bele vizet, és addig dörzsölgetik, míg ezzel eltávolítják a csalán tüskéit. A pitypang leveleit virágzás előtt érdemes gyűjteni.

– Azt is tudnunk kell, hol, milyen környezetben találjuk meg az egyes növényeket. Például az orbáncfű, a kamilla és a cickafarkfű leginkább száraz réteken fordul elő, míg a medvehagymával, a turbolyával, a vérehulló fecskefűvel és a csalánnal  erdőben találkozhatunk. A folyópartok mentén pedig olyan gyógynövényekre akadhatunk, mint amilyen a fekete nadálytő, a mályva, a komló vagy az útilapu.

– Csalán esetén azt a részt gyűjtsük, ami még nem fásodott el, tehát inkább a felsőbb leveleket.

– A fakérgeket vastagabb ágakról, vagy fiatalabb fatörzsekről szedjük le.

– Fontos, hogy ne szedjük le az összes gyógynövényt, hanem egyrészt hagyjunk belőle másoknak, másrészt a mértéktartó gyűjtéssel gondoskodhatunk arról, hogy a következő években is megtalálhassuk ott az adott növényfajt.

További érdekes és kevésbé ismert gyógynövényekről is  olvashatsz nálunk.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!