Mit szólnátok, ha isteni lekvárokat készítenénk? Itt a nyár, rengeteg gyümölcs, amiből finom lekvárokat és dzsemeket lehet készíteni, és nincs is annál jobb, amikor egy téli napon az általunk készített finomságot kenhetjük a reggeli pirítósra. Hétről hétre megismerkedünk a különböző gyümölcsök befőzésével. Kezdjük a sárgabarack és a málna lekvárral.
Sárgabarack lekvár: mert mindig a nagymama jut róla eszünkbe
Hozzávalók:
3,5 kg sárgabarack
1,2 kg cukor
Elkészítés:
A barackok érettek és szép sárgák legyenek. Forró vízzel öntsük le őket, majd pár perc után könnyedén le lehet hámozni róluk a héját és ki lehet magozni. A barack húsát egy nagy lábasba rakjuk, öntsük rá a cukrot és néhány órát hagyjuk állni. Aztán lassú tűzön állandó kevergetés mellett lassan sűrűsítsük be. A lekvár akkor jó, ha nem áll meg benne a kanál, de kellően sűrű, ehhez kb. 2-3 óra kavargatás kell. Fontos, hogy a kimosott üvegeket teljesen szárítsuk ki, ne legyenek vizesek. Ha az üvegeket megtöltöttük a finom lekvárral, egy késhegynyi szalicil tartósítószert rakjunk bele, majd levegőmentesen zárjuk le az üvegeket. Ezután száraz dunsztban kell kihűteni őket, ami azt jelenti, hogy egy paplan alatt 2-3 nap alatt hagyjuk, hogy lassan kihűljenek. És már mehetnek is a kamrába.
Málna lekvár: tartósítószer nélküli
Hozzávalók:
2 kg málna
80-100 dkg cukor (általában a málna mennyiségének a fele, de ízlés szerint lehet kevesebb vagy több)
Elkészítés:
A málna szemeket alaposan mossuk át, majd 1 órán keresztül egy edényben főzzük, de nagyon figyeljünk oda, hogy nehogy odakapjon az alja. Ennél a pillanatnál lehet eldönteni, hogy magos, vagy mag nélküli lekvárt szeretnénk. Ha mag nélkülit, akkor vegyük le a tűzről és szitáljuk át alaposan. Majd tovább fűzzük, akkor is ha benne hagytuk a magokat. Ezután rakjuk csak hozzá a cukrot. Aki édesebben szereti az többet, aki nem az rakhat bele nyugodtan kevesebbet. Addig kell kevergetni a tűzön, amíg a cukor el nem olvad, és jó sűrű nem lesz a lekvár. Ez nagyjából 10-15 perc. Itt is fontos, hogy száraz üvegekbe rakjuk a lekvárt, és már forrón merhetjük is az üvegekbe. Amint teli lett, jó szorosan fedjük le és azonnal fordítsuk fejre az üveget. Az így keletkezett vákuumnak fontos szerepe van a tartósításban. Ezután jöhet a dunszt, egy jó vastag takaróval letakarjuk őket és pár napig hagyjuk kihűlni őket, majd mehetnek a kamrába. Amikor majd pár hónap után előkerülnek a finom lekvárok, akkor minél hamarabb el kell őket fogyasztani, hiszen tartósítószert nem tartalmaz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: